Sklep
Od 17 września 2021 r. zmianie uległy przepisy dotyczące liczby pracowników wykonujących prace gazoniebezpieczne. Z uwagi na epidemię koronawirusa branża energetyczna borykała się z niedoborem kadry, która mogła wykonywać prace zaliczane do szczególnie niebezpiecznych. Zobacz, jakie rozwiązania zostały wprowadzone na mocy rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bhp przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchamianiu instalacji gazowych gazu ziemnego.
Kinga Grodzicka-Lisek
W firmie mamy pracowników obsługujących butle z azotem, argonem i tlenem. Butle 33 kg są podłączane do instalacji znajdującej się na zewnątrz i przesyłającej w/w gazy na obszar produkcyjny. Zastanawiamy się, czy osoby je obsługujące bezwzględnie muszą mieć uprawnienia energetyczne - Grupa 3 Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i używające paliwa gazowe?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jakie kwalifikacje musi mieć pracownik gospodarczy, który w szpitalu dostarcza na wózku butle z dwutlenkiem węgla, azotem, podtlenkiem azotu i podłącza butle do urządzeń medycznych? Czy wystarczy szkolenie stanowiskowe bhp dotyczące gazów, czy np. ukończony kurs obsługi gazów medycznych?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone