Sklep
Skargi złożone przez pracowników były powodem ok. 40 % przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli. Inspektorzy pracy potwierdzili zasadność 32,2% z nich. Natomiast z obszaru skarg dotyczących warunków pracy, za zasadne uznano aż 39,6 % zarzutów. Ryzyko wizyty PIP to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto słuchać głosu pracowników, szczególnie w obszarze związanym z ich bezpieczeństwem.
Każdy wypadek ciężki, zbiorowy oraz śmiertelny powinien być zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy. W każdym okręgowym inspektoracie pracy funkcjonuje system zgłaszania wypadków przy pracy. Co jednak w sytuacji gdy praca wykonywana jest w warunkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, a jeszcze do wypadku nie doszło? Trudno oczekiwać aby pracodawca sam zgłaszał, że dopuścił do pracy w warunkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Jednak czy uprawnienie takie przysługuje przykładowo osobie postronnej, która zupełnie przypadkiem zobaczyła, że praca odbywa się w warunkach sugerujących, że w każdej chwili może dojść do wypadku?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Państwowa Inspekcja Pracy co roku odnotowuje tysiące skarg, które dotyczą bhp. Uruchomiane jest wówczas postępowanie kontrolne realizowane przez inspektorów pracy. Jego celem jest wykluczenie lub potwierdzenie zawartych w skargach doniesień. Niedługo powinna się ukazać ustawa ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Czy zgłaszanie naruszenia z zakresu bhp będzie możliwe na podstawie projektowanej ustawy o ochronie sygnalistów?
Komisja Młodych Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych zorganizowała w sobotę 7 października 2017 r. happening przed siedzibą Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, który otworzył kampanię pod hasłem Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy. Celem młodych działaczy jest zwrócenie uwagi PIP na najbardziej drastyczne przypadki łamania praw pracowniczych.
Spada liczba skarg na działania pracodawców składana do Państwowej Inspekcji Pracy. W tym roku do listopada wpłynęło około 40 tys. skarg. To o 2 tys. mniej niż w roku poprzednim. Czyżby pracodawcy zaczęli przestrzegać przepisów prawa pracy? Niestety z takiej różnicy w liczbie złożonych skarg między rokiem 2015 r. a 2014 r. nie można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Sprawdźmy zatem na co w tym roku skarżyli się pracownicy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone