Sklep
Trudno wyobrazić sobie sytuację, że osobami przeprowadzającymi zakładową weryfikację trzeźwości będą sami pracownicy poddawani badaniu. Obowiązkiem pracodawcy będzie więc wyznaczenie osoby, która będzie przeprowadzała pomiar trzeźwości. Natomiast w skierowaniu na badanie profilaktyczne należy umieścić przynajmniej część obowiązków pracowniczych. Powstanie więc pytanie czy wśród wskazywanych obowiązków powinien się znaleźć obowiązek związany z przeprowadzaniem kontroli trzeźwości pracowników?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
25 stycznia 2023 r. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Wprowadzenie zmian wynika m.in. z faktu, że część instytucji, o których w nim mowa już nie istnieje, a tym samym przepisy rozporządzenia są już w tym zakresie nieaktualne. Natomiast wzór skierowania na badania lekarskie został uaktualniony w objaśnieniach.
Nauczyciel pracuje na pełen etat w jednej szkole, w innej na 1/2 etatu. Czy skierowania na badania okresowe powinien dostać z obydwu szkół? Czy do drugiej szkoły, może przynieść kserokopię orzeczenia o zdolności do pracy z pierwszej?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracodawcy grozi odpowiedzialność za skierowanie pracownika na badanie okresowe w czasie epidemii COVID-19, skoro nie ma takiego obowiązku podczas epidemii?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca ma obowiązek przechowywania skierowań na kontrolne badania lekarskie pracowników?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone