Sklep
Z magazynu do drugiego magazynu prowadzą drzwi, które są zarazem wyjściem ewakuacyjnym. Pomiędzy ścianą a otworem na drzwi jest wolna przestrzeń o szerokości 1 m. Pracodawca postanowił postawić tam regał o szerokości 1 m. Ale na regale mają być stawiane palety o szerokości 1,2 m. Jaka jest wymagana wolna powierzchnia – szerokość dojścia do drzwi w strefie, w której nie można stawiać żadnych elementów a szczególnie utrudniających komunikację czy ewakuację?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W naszym magazynie używamy wysokich wózków półkowych (5 półkowy) do przewozu materiałów. Na potrzeby własne zdjęliśmy koła w wózkach i umieściliśmy je na europalecie , celem łatwego transportu wózkiem unoszącycm/podnośnikowym. Do wózków niestety nie posiadamy dokumentacji, a półki ze względu na uszkodzenia były już wymieniane. Czy i kto może określić nośność półek w omawianym przypadku? Czy ze względu na fakt iż są umieszczone na europalecie możemy traktować to jako transportowany wózkiem materiał?
Czy na regale w magazynie można układać listwy metalowe na półkach bez foliowania? Chodzi o listwy aluminiowe wystające 1 m poza regał. Są nieofoliowane i złożone na najwyższych półkach, ułożone piętrowo. Zachodzi obawa, że mogą się zsunąć, co zagraża pracownikom tam pracującym.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Kto ustala wysokość składowania materiałów w stosach na paletach? Ile można takich palet ułożyć bezpiecznie? Materiał na paletach to przykładowo kartony tekturowe, słoje.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Znane są przypadki, gdy niewłaściwy dobór urządzeń do składowania albo niewłaściwe składowanie powodowały problemy. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku magazynowania towarów, czyli dotyczy niemal każdej firmy z branży transportowej, czy produkcyjnej. Prezentujemy więc kilka wskazówek dotyczących doboru i eksploatacji urządzeń do składowania, które będą pomocne w organizacji i wyposażaniu magazynów.
Z tego tekstu dowiesz się
Jakie są rodzaje urządzeń do składowania
Na co trzeba zwrócić uwagę zanim zakupisz regał do magazynu
Jakie są zasady i sposoby bezpiecznej eksploatacji urządzeń do składowania
Worki Big Bag to elastyczne kontenery przeznaczone do składowania i transportowania towarów o konsystencji sypkiej. Posiadając wysoką odporność na uszkodzenia, a przy tym ergonomiczne kształty i różnorakie wymiary, sprawdzają się w wielu przedsiębiorstwach. To znakomite rozwiązanie dla magazynowania. Komu i gdzie przydają się najbardziej? Dowiedź się więcej na temat ich zastosowań i funkcjonalności.
W firmie recyklingowej są układane w stosach 6 metrowych lodówki lecz nie są one zabezpieczone przed upadkiem na podłogę hali. W jaki sposób dokonać zabezpieczenia aby stosy nie upadły?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, prawnik,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Stosujesz w zakładzie pracy oleje, kwasy czy inne substancje szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska? Mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie dla zgodnego z przepisami i bezpiecznego obchodzenia się z pojemnikami IBC. Firma DENIOS wprowadza na rynek praktyczne stacje IBC z powierzchnią odstawczą. Są to narzędzia stworzone aby pomóc gdzie tylko to konieczne w codziennej pracy. Poznaj najnowsze rozwiązania.
Czy istnieją przepisy prawne mówiące wprost o konieczności dokonywania przeglądów wizualnych regałów wysokiego składowania?
Niewłaściwe przechowywanie substancji niebezpiecznych może się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania, jeśli wydarzy się wypadek. Wybierając sposoby składowania cieczy wysokiego ryzyka, za priorytet należy brać konieczność zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy.
Zuzanna Szymańska
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w magazynie, należy przede wszystkim przestrzegać zasad magazynowania zawartych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Warto przy tym znać najczęstsze błędy popełniane przy składowaniu.
Jedynie w przypadkach wyjątkowej konieczności dozwolone jest wchodzenie pracowników na zwały materiałów sypkich grożących zasypaniem. Należy wtedy zastosować pomosty lub inne urządzenia, np. drabiny czy schodnie gwarantujące bezpieczeństwo oraz zapewnić asekurację przez drugiego pracownika oraz odpowiedni nadzór.
Zgodnie z rozporządzeniem składowanie materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji jest zabronione. W naszych budynkach w kilku miejscach (1 szafka na piętro budynku) na drogach ewakuacyjnych stoją niewielkie szafki (ok. 1 m wys.,1 m szer.), które nie zawężają szerokości tych dróg. W szafkach znajdują się szczotki do zamiatania, płyny do zmywania podłogi worki na śmieci, w innych przybory do wydawania posiłków . Czy w związku z wyżej przytoczonymi przykładami możemy mówić o "składowaniu materiałów palnych na drogach ewakuacyjnych", jak odnosić się w praktyce do tego typu przypadków.
Czy miejsce składowania butli z tlenem medycznym to strefa zagrożona wybuchem?
Jerzy Żurek
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone