Sklep
Rękawice spawalnicze i przyłbica to podstawowa sprzęt ochronny, która zapewnia bezpieczeństwo i higienę podczas spawania. Na tym jednak nie koniec. O wszystkim, o czym powinieneś pamiętać w celu zapobiegania wypadkom przy pracy ze spawarką, przeczytasz poniżej.
W firmie pracują 2 osoby, które zajmują się spawaniem. Mają aktualne uprawnienia spawalnicze i wieloletnie doświadczenie. Obaj mają uprawnienia na spawanie pachwinowe blachy (1 etap uprawnień), ale chcemy, żeby spawali również blachy doczołowo (2 etap uprawnień – nie mają ukończonego) i docelowo rury doczołowo (3 etap uprawnień – bez uprawnień). Osoby te prywatnie spawają blachy i rury i są biegłe w tych sprawach, mimo że nie posiadają uprawnień na etap 2 i 3 uprawnień spawalniczych. <a >Czy jeśli zdarzy się wypadek na terenie zakładu pracy w czasie spawania przez tych pracowników, to firmie grożą konsekwencje prawne?
Lesław Zieliński
Stanowiska pracy, na których wykonywane są prace spawalnicze, czyli stanowiska spawalnicze, dzielą się na stałe i ruchome. Poniżej wskazane zostały wymagania dla wszystkich stanowisk spawalniczych (stałych i ruchomych).
Zygmunt Wieczorek - specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Jakie uprawnienia (kursy, szkolenia) powinien posiadać pracownik wykonujący prace spawalnicze w zamkniętych przestrzeniach typu przepompownie, tłocznie, komory (oczyszczalnie ścieków), kanały ściekowe? Czy na wykonanie pracy potrzeba pisemnego zlecenia?
Jan Pióro
W zakładzie pracy do plazmowego cięcia metali wykorzystywane są gazy takie jak azot, argon, mieszanina azotu i wodoru. Czy butle z tymi gazami mogą stać w stojakach w hali produkcyjnej? Czy są jakieś wskazania, co do odległości ustawienia gazów od automatycznego urządzenia do cięcia plazmowego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoba kierująca pracownikami, którzy wykonują spawanie elektryczne oraz cięcie (palenie) gazowe powinna spełniać wymagania kwalifikacyjne dla stanowiska pracy dozoru w myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki z 16 marca 1998 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji, rodzajów instalacji i urządzeń, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji, jednostek organizacyjnych, przy których powołuje się komisje kwalifikacyjne, oraz wysokości opłat pobieranych za sprawdzenie kwalifikacji (Dz.U. nr 59, poz. 377 z późn. zm.)?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracownik, który posiada uprawnienia na spawanie elektryczne i gazowe, może wykonać prace polegające na spawaniu instalacji parowych i ciśnieniowych? Prace będą polegać na wymianie rury przyłączeniowej z głównego kolektora pary i podłączeniu zaworu redukcyjnego. Urządzenie nie podlega dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Ciśnienie na zaworze wynosi 13,2 bara.
Czy pracownik naprawiający ogrodzenie polegające na spawaniu, musi posiadać uprawnienia spawalnicze? Pracownicy nie wykonują skomplikowanych napraw, a praca ta, jest wykonywana sporadycznie za pomocą spawarki z łukiem elektrycznym.
Spawacz wykonywał pracę spawając gazowo przez okres 5 lat. Otrzymał świadectwo pracy w warunkach szkodliwych jako monter- spawacz choć nigdy nic nie wykonywał tylko spawał. Na jakiej podstawie Sąd może uznać że był też monterem skoro kierownik i pracownicy twierdzą w zeznaniach, że wyłącznie pracownik spawał.
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie normy musi spełniać warsztat ślusarski? W warsztacie będzie się używać spawarki. Jak wysoki powinien być taki warsztat?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone