Wymagania dla stałych i ruchomych stanowisk spawalniczych
Stanowiska pracy, na których wykonywane są prace spawalnicze, czyli stanowiska spawalnicze, dzielą się na stałe i ruchome. Poniżej wskazane zostały wymagania dla wszystkich stanowisk spawalniczych (stałych i ruchomych).
Na początek warto określić, jakie stanowiska spawalnicze uważamy za stałe, a jakie za ruchome. Otóż, stałe stanowiska spawalnicze są przeznaczone do powtarzalnego wykonywania prac spawalniczych, a ich wyposażenie techniczne i instalacje zasilające mają charakter stały. Natomiast jeżeli stanowiska pracy są przeznaczone do okresowego wykonywania prac spawalniczych, a ich wyposażenie techniczne i instalacje zasilające są kompletowane doraźnie, tylko na czas wykonywania określonej pracy to mamy do czynienia z ruchomym stanowiskiem spawalniczym.
Wymagania dla stałego stanowiska spawalniczego
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest stół spawalniczy i (lub) odpowiednie oprzyrządowanie, które umożliwi bezpieczne wykonanie prac spawalniczych. Może to być, np. blat w postaci kraty, przez którą przedostają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Kolejne elementy to: młotek spawalniczy, szczotka druciana do usuwania zabrudzeń oraz kleszcze do przytrzymywania przedmiotów spawanych.
Jeżeli istnieje możliwość emisji szkodliwych gazów lub pyłów to stanowisko powinno zostać wyposażone w instalację wentylacji stanowiskowej.
Na stałym stanowisku spawalniczym przedmioty o dużych wymiarach lub masie ponad 25 kg powinny być przemieszczane za pomocą urządzeń do transportu pionowego lub poziomego (np. napędzanych ręcznie lub mechanicznie przenośnych wciągarek, wciągników, dźwigników).
Wyposażenie każdego stanowiska spawalniczego
Bez względu na to, czy stanowisko spawalnicze jest stałe czy ruchome, należy je wyposażyć osprzęt umożliwiający bezpieczne odłożenie lub zawieszenie palnika oraz naczynie z wodą do okresowego lub awaryjnego schładzania palnika, jeżeli są na nim stosowane ręczne palniki gazowe. Należy również zadbać o osprzęt umożliwiający bezpieczne odłożenie lub zawieszenie uchwytu, jeżeli na stanowisku są stosowane ręczne uchwyty spawalnicze. Jeżeli zaś, na stanowisku jest stosowane spawanie łukowe elektrodami otulonymi to należy je wyposażyć w pojemnik na resztki (ogarki) elektrod.
W spawalni i na stanowisku spawalniczym nie można przechowywać materiałów łatwo palnych. Stanowiska, na których są wykonywane prace spawalnicze powodujące rozprysk iskier, żużla lub gorących cząstek stałych, powinny być zabezpieczone przed możliwością wywołania pożaru w strefie rozprysku, z uwzględnieniem przestrzeni poniżej stanowiska spawalniczego.
Dodatkowe wymagania dla stanowisk zewnętrznych
Stanowisko spawalnicze zlokalizowane na otwartej przestrzeni powinno być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, a jego otoczenie ma być chronione przed promieniowaniem łuku elektrycznego lub płomienia. Wymóg ten nie dotyczy prac spawalniczych wykonywanych na statkach morskich i śródlądowych oraz przy pracach budowlano-montażowych wykonywanych na dużych wysokościach lub w wykopach.
§ 9 – § 14 rozporządzenia ministra gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. nr 40, poz. 470).
Zygmunt Wieczorek - specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.