Sklep
Początek roku kalendarzowego to okres sprawozdawczy, nie tylko dla inspektorów PIP, ale również służby BHP, która w tym czasie często przystępuje do opracowywania rocznej analizy stanu BHP w zakładzie. Obowiązek w powyższym zakresie może być zweryfikowany przez inspektora pracy. Korzystne dla służby BHP jest to, że przepisy regulują obowiązek sporządzenia analizy stanu BHP w sposób bardzo ogólny. Z drugiej jednak strony każdy inspektor pracy to niezależny organ kontroli i nadzoru. Tak więc koło się zamyka, z korzyścią jednak dla służby BHP oraz pracodawcy, którzy nie mogą ponosić ujemnych konsekwencji z racji tego, że przepisy są nieprecyzyjne.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obowiązkiem pracownika służby bhp, jak również osoby wykonującej zadania tej służby, jest sporządzanie okresowych analiz stanu bhp. Warto pamiętać, że funkcjonowanie zakładowych struktur bhp, a także prawidłowość wywiązywania się z obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp kontrolowana jest przez inspektorów pracy. Weryfikacji może podlegać zatem również zawartość analizy stanu bhp– w kontekście propozycji przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.
Obowiązkiem pracodawcy jest bieżące monitorowanie procesów pracy szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Szczególnym rodzajem takiego monitoringu jest sporządzana przynajmniej raz w roku analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek sporządzania takich analiz obciąża służbę bhp, w tym osoby wykonujące zadania tej służby, w sytuacji gdy pracodawca nie ma formalnego obowiązku utworzenia komórki bhp. Przepisy regulujące problematykę analizy stanu bhp niestety dają więcej pytań niż bezpośrednich odpowiedzi. Spróbujmy zatem spojrzeć na problem od strony praktycznej.
Na postawione w tytule artykułu pytanie można znaleźć odpowiedź w informacji PIP na temat przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli w placówkach szkolnych. Okazało się, że w kwestii bezpieczeństwa wiele z kontrolowanych placówek miało wyraźne braki. Czy zatem można mówić o bezpiecznej szkole? Poznaj najczęściej ujawniane, w roku ubiegłym, nieprawidłowości w zakresie bhp w placówkach szkolnych.
Kinga Grodzicka-Lisek
Odpowiedzialność pracodawcy w sferze bhp jest uprzednia wobec zobowiązań pracowników w tej dziedzinie. Zanim pracodawca będzie mógł egzekwować od pracowników przestrzeganie obowiązków z zakresu bhp z art. 211 k.p., w pierwszej kolejności sam jest zobligowany zapewnić im bezpieczne środowisko pracy oraz bezpieczeństwo zindywidualizowane – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu, sygn. akt III APa 20/14.
Aneta Mościcka
Czy sporządzając roczny protokół z kontroli kompleksowej stanu bhp i ppoż. w należy wpisać liczbę pracowników pracujących w systemie zmianowym na poszczególnych blokach w dniu kontroli, czy wszystkich pracowników przypisanych do tego konkretnie bloku pracujących na zmiany?
O skutkach nowego procederu firmy, które zajmują się odszkodowaniami i pozywają pracodawców z powództwa cywilnego za wypadki przy pracy, a także o innych kwestiach w zakresie „Bezpieczeństwa pracy w Polsce 2014”, wywierających wpływ na działania prewencyjne w zakresie bhp, mówi Witold Polkowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP
Sposobem prowadzącym do unikania wypadków przy pracy i skutkującym zmniejszeniem ich liczby może być uświadamianie pracowników o potrzebie znajomości przepisów i chęci ich przestrzegania. Sprawny system popularyzacji problematyki bhp w zakładzie to klucz do uniknięcia wypadków przy pracy, a można to osiągnąć, np. przez umieszczanie informacji z zakresu bhp na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy.
Waldemar Krupa główny specjalista ds. bhp, ochrony przeciwpożarowej w firmie SEKA S.A.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone