Sklep
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Realizuje go poprzez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz bieżące reagowanie na potrzeby w zakresie BHP. Aby rzeczywiście realizować takie postanowienia, niezbędne są dane na podstawie których pracodawca podejmuje właściwe decyzje. Skąd takie dane czerpać? Mogą to być zgłoszenia pracowników, może to być ewidencja zdarzeń niebezpiecznych. Mogę też być to raporty po wewnętrznych audytach BHP. Właśnie na wewnętrznych audytach BHP skupia się ten artykuł. Zawiera on odpowiedzi na pytania:
co jest celem audytu wewnętrznego BHP?
kiedy wewnętrzne audytu BHP powinny być realizowane?
kto powinien prowadzić wewnętrzny audyt BHP prowadzi?
jak komunikować wyniki audytów BHP?
Kamil Szyszkiewicz
Poznaj kluczowe korzyści audytów BHP w optymalizacji polis ubezpieczeniowych. Dowiedz się, jak audyty BHP mogą znacząco wpłynąć na warunki Twojej polisy ubezpieczeniowej, zwiększając bezpieczeństwo i generować oszczędności. Odkryj, jak prawidłowo przeprowadzony audyt BHP przekłada się na lepsze warunki współpracy z ubezpieczycielami i pomaga zminimalizować ryzyko wypadków w miejscu pracy. Artykuł wyjaśnia, dlaczego audyt BHP jest nie tylko obowiązkiem, ale i strategicznym krokiem dla każdej odpowiedzialnie zarządzanej firmy.
Firma 3M już otrzymała certyfikację zgodności z nową normą ISO 45001. W ramach dzielenia się dobrymi praktykami, Natalia Sidor, specjalista ds. bhp i ochrony środowiska w 3M opowiedziała Portalowi BHP o tym, jak przebiegało wdrożenie normy w strukturach 3M i jak, w tak krótkim czasie było to możliwe. <a >Skorzystaj z rad i wskazówek, dzięki którym również Twoja firma może uzyskać certyfikację według nowej normy ISO 45001.
W jakich zakładach trzeba opracować i wdrożyć politykę BHP – system zarządzania bhp, a w jakich warto to zrobić, jeśli nie ma takiego obowiązku? Jak powinna być opracowana polityka BHP oraz w jaki sposób wdrożona?
Halina Góralska
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: Nie. Tak wynika z kontroli w zakresie skuteczności systemów zarządzania bhp przeprowadzonych przez PIP. Mimo, że wiele polskich firm może się pochwalić certyfikatami wdrożonych systemów zarządzania bhp niestety nie oznacza, to że systemy te działają. Zobacz, jak podsumowuje wyniki swoich kontroli PIP oraz ROP w zakresie przygotowania polskich przedsiębiorstw do wdrożenia nowej normy ISO 45001, określającej nowe wymagania dotyczące systemu zarządzania bhp.
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Niebawem zacznie obowiązywać nowa Norma ISO 45001, określająca wymagania dotyczące systemu zarządzania bhp. Wiele firm wprowadziło już System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy według normy OHSAS 18001. Zapewne teraz zastanawiają się czy konieczne będzie uzyskanie certyfikatu według nowych standardów, czym różnić się będzie jedna norma od drugiej? Natomiast jeżeli w Twojej firmie jeszcze nie wdrożono systemu zarządzania bhp dowiedź się czym jest norma ISO 45001 i jakie są jej zalety.
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. BHP i ochrony środowiska
Ten tekst pozwoli Ci:
Poznać różnice między normą OHSAS 18001 a ISO 45001
Przygotować się na zmianę norm dotyczących systemu zarządzania bhp
Podjąć decyzję w zakresie wdrożenia w firmie systemu zarządzania BHP
W jakich zakładach pracy musi być wprowadzony system zarządzania BHP (czyli np. norma ISO 18001), czy system zarządzania środowiskowego? Czy jest jakiś obowiązek prawny np. w jakiś rozporządzeniach? Jak wygląda proces wdrażania takich systemów i jak długo trwa? Co trzeba zrobić żeby utrzymać certyfikat z takiego systemu?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Wyobraźmy sobie taką sytuację - jesteśmy w pracy zajęci kolejnym zadaniem, gdy nagle kolega siedzący obok mówi, że mu duszno, słabo. Robi się blady. Traci przytomność. Mdleje. Albo też dostaje drgawek. Wymaga natychmiastowej reakcji. Scenariusz filmu? Nie. Życie. Co robimy w takiej sytuacji? Czy potrafimy właściwie zareagować? Czy znajdziemy się w gronie osób, które dzięki odpowiedniej reakcji trzykrotnie zwiększą szansę na przeżycie człowieka potrzebującego pierwszej pomocy?
Agnieszka Kubicka Europejska Grupa Doradcza
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone