Sklep
Praca na wysokości wiąże się z licznymi niedogodnościami i zagrożeniami – przede wszystkim z tym najpoważniejszym: ryzykiem upadku. Utrata równowagi i runięcie w dół może zakończyć się bowiem poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią pracownika. Wdrażanie odpowiednich zabezpieczeń i środków kontroli ma na celu zniwelowanie ryzyka, a w wersji optymalnej – wykluczenie możliwości upadku. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom znajdującym się wiele metrów nad ziemią jest tu najważniejsze i to nie tylko dlatego, że wymagają tego przepisy. Jednak bezpieczeństwo nie zawsze idzie w parze z wygodą. Czy da się pogodzić jedno z drugim?
Czy szelki do ochrony przed upadkiem z wysokości powinny być osobistym środkiem ochrony indywidualnej? Czyli każdy pracownik powinien posiadać „swoje szelki"? Czy dopuszczalne jest użytkowanie tych samych szelek do ochrony przed upadkiem z wysokości przez różnych pracowników w razie potrzeby?
Środki ochrony indywidualnej przeznaczone do stosowania przez więcej niż jedną osobę nie są imiennie przypisane do konkretnego pracownika. Jest to tzw. dyżurny środek ochrony indywidualnej wydawany każdorazowe przez osobę kierującą pracownikami.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracując na rusztowaniach zawsze trzeba być wyposażonym i zapiętym w szelki bezpieczeństwa? W ilu miejscach powinien być zabezpieczony pracownik?
Czy prace w podeście samojezdnym należy wykonywać w szelkach bezpieczeństwa?
Sylwester BryłkaSpecjalista ds. BHPBiegły Sądowy z zakresu bhp
W zakładzie pracy na stanowiskach, na których wykonywane są prace na wysokości, użytkowane są przez większą ilość pracowników m.in.: dwie pary szelek bezpieczeństwa i dwa urządzenia samohamowne. Co do zasady sprzęt ten powinien być przypisany i używany przez jednego pracownika i ewidencjonowany w jego karcie wyposażenia. Jak w takiej sytuacji udokumentować przydział tych środków pracownikom, w sytuacji kiedy ilość środków jest mniejsza od liczby użytkowników (pracowników)?
Halina Góralska
W ostatnich latach, ze względu na dyrektywy i wymagania unijne w Polsce powstało wiele inwestycji w obszarze wodno-kanalizacyjnym. Firma 3M idąc z tym trendem rozszerza rozwiązanie dedykowane dla tego rynku także o sprzęt chroniący pracowników, który jest szeroko stosowany i cieszy się zaufaniem od wielu lat w sektorach takich jak górnictwo, przemysł ciężki i innych.
Organizujesz prace na wysokości i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracownikom. Oto kilka wskazówek, o których mówi w wywiadzie ekspert ds. bezpieczeństwa przy pracy na wysokości firmy 3M Poland. Podpowiada on również, jak właściwe dobrać środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo swoim pracownikom.
Przy pracy na wysokości upadki są jednym z najczęstszych zagrożeń. Za błędne decyzje przy doborze środków ochrony indywidulanej w postaci szelek bezpieczeństwa pracownicy mogą zapłacić najwyższą cenę. Firma Honeywell Safety Products – największy na świecie dostawca kompleksowych środków ochrony indywidualnej – radzi, co brać pod uwagę podczas wyboru, konserwacji i wymiany szelek bezpieczeństwa.
Praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych. Ryzyko wypadku przy wykonywaniu tych prac jest bardzo wysokie. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownikom wykonującym pracę na rusztowaniach, na dachu czy podnośnikach koszowych lub w ograniczonej wolnej przestrzeni na polskim rynku pojawiły się nowe zestawy do prac na wysokości. Dowiedź się więcej na ich temat.
Na rynku pojawiły się nowe szelki bezpieczeństwa do przestrzeni zamkniętych. Szelki mają specjalnie zaprojektowany pas, który podtrzymuje maskę oddechową, zapewniając pracownikom sektora użyteczności publicznej i wodno-kanalizacyjnego wygodne, elastyczne i łatwo dostępne rozwiązanie do samodzielnego ratownictwa. To unikalne rozwiązanie ochronne dla osób pracujących w przestrzeniach zamkniętych.
Firma Honeywell (NYSE:HON) wprowadza na rynek szelki bezpieczeństwa Miller H-Design, dedykowane do pracy w branży budowlanej oraz w wielu segmentach przemysłu ogólnego. Nowy produkt to wynik badań przeprowadzonych wśród klientów oraz rygorystycznych testów w terenie, których celem było rozwiązanie problemów związanych z zakładaniem tradycyjnych szelek bezpieczeństwa. Konstrukcja modelu H-Design umożliwia użytkownikowi nie tylko szybszą regulację pasków i sprzączek, ale także zapewnia większą swobodę ruchu.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone