Sklep
W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.) potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego bhp oraz szkolenia bhp dla pracodawcy, który samodzielnie wykonuje zadania bhp w swoim zakładzie, jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Wzór takiego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, jest określony w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia.Od 28 czerwca 2019 r., obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, zaś dotychczasowy wzór zaświadczenia (druk) może być nadal stosowany bez obowiązku stawiania na nich pieczęci/pieczątek, nie dłużej jednak niż do końca dnia 31 grudnia 2019 r. Natomiast zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp wydane przed wejściem w życie zmian do rozporządzenia zachowują moc – nie trzeba wydawać ich od nowa. Odpis zaświadczenia jest przechowywany w aktach osobowych uczestnika szkolenia.
Każdy pracownik podczas swojej kariery zawodowej musi odbywać szkolenia bhp. Bez szkolenia bhp nie można dopuścić pracownika do pracy. Szkolenia bhp może organizować pracodawca. Jednak, aby mógł takie szkolenia organizować i przeprowadzać pracodawca musi spełnić określone wymagania. Poznaj praktyczne wskazówki w zakresie organizacji i przeprowadzania szkoleń bhp.
Kto w nowo wybudowanym obiekcie (hali produkcyjno-magazynowej) może przeprowadzać szkolenie z ochrony przeciwpożarowej? Obiekt zgodnie z wymogami został przygotowany z odpowiednim systemem sygnalizacji i reagowania. Czy może to być osoba pełniąca w firmie rolę bhp? Czy do takiego szkolenia musi być wyznaczona osoba z odpowiednimi kwalifikacjami (jeżeli tak to czy wymaganymi kwalifikacjami jest ukończone szkolenie z zakresu ochrony ppoż realizowane w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej)?
Jerzy Żurek
spoczynku, były naczelnik Wydziału
KG PSP w Warszawie
Szkolenia bhp mają zazwyczaj jednokierunkową formę wykładu. Oznacza to, że szkoleniowiec nie jest w stanie zweryfikować, czy treści szkolenia zostały dobrze zrozumiane i przyswojone, a pracownicy traktują je jako zło konieczne i stratę czasu. Przekazywanie niepopartej praktyką wiedzy nie pomaga również w rozwoju umiejętności i kompetencji. Wszystko to razem wpływa negatywnie na skuteczność szkoleń - jak temu zaradzić?
Justyna KostkaKirchstein&Partner
Urząd Miejski w Dębicy i Państwa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie organizuje szkolenie pt.: „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”, które odbędzie się 15 lutego 2013 roku.
Metody szkoleniowe w różnym stopniu angażują uczestników w proces szkolenia. Rozróżnienie metod według stopnia zaangażowania uczestników przedstawia poniższy tekst.
Czy istnieje obowiązek przeszkolenia pracodawców i osób kierujących pracownikami w zakresie udzielania pierwszej pomocy? Jeśli tak, to jakie przepisy regulują tę kwestię?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jakie ukończone szkolenie powinien mieć inspektor ds. bhp prowadzący szkolenia wstępne z zakresu ppoż.?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
7 lutego 2012 r. w Poznaniu odbędzie się szkolenie na temat „BHP w zieleni”. Organizatorem szkolenia jest firma „Dendros” świadczącą profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska zmierzające do poprawy poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji Uczestników.
Które metody szkoleniowe najbardziej angażują uczestników szkolenia bhp?
dr Włodzimierz Chojnacki specjalista z zakresu pedagogiki pracy i doradztwa zawodowego
Firma posiada swoje oddziały na terenie całego woj. mazowieckiego, zatrudniając powyżej 100 pracowników. W siedzibie głównej w Warszawie zatrudniony jest starszy inspektor ds. bhp. Jak najlepiej rozwiązać kwestię przeszkolenia nowych pracowników w oddziałach dot. instruktażu ogólnego? Czy pracodawca może dodatkowo wyznaczyć pracowników do przeprowadzania powyższych szkoleń "na miejscu”?
Czy przedsiębiorstwo związane z transportem drogowym posiadające uprawnienia ADR musi prowadzić dodatkowe szkolenia dla pracowników w tym zakresie? Jak często?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Co to jest urlop szkoleniowy? W jakich przypadkach pracodawca udziela pracownikowi urlopu szkoleniowego?
Marta Popławska specjalista ds. bezpieczeństwa procesowego
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone