Sklep
Jak w praktyce zwolnić pracowników biurowych ze szkoleń okresowych bhp po zmianie przepisów? Czy ze zmianami wstrzymać się do ogłoszenia nowego rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Co powinien obejmować instruktaż stanowiskowy w przypadku wprowadzenia zmian w istniejącym już ciągu technologicznym? Czy może być krótszy niż 8 godzin?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Według rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp powinniśmy przeszkolić pracownia rok lub pół roku (zależnie od stanowiska) od momentu pracy na danym stanowisku. Co w sytuacji gdy pracownik często zmienia stanowiska i na żadnym nie przepracuje wspomnianego roku tylko np. 9 miesięcy? Czy w takiej sytuacji nigdy nie przejdzie szkolenia okresowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Szczególnego podejścia ze strony pracodawcy oraz odpowiedniego przeszkolenia bhp wymaga sytuacja, gdy roboty budowlane będą wykonywane w środowisku pracy zagrożonym występowaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, na przykład w warunkach narażenia na pył azbestowy. Do prawidłowego zorganizowania szkolenie bhp osób mających bezpośrednią styczność z wyrobami zawierającymi azbest konieczny jest odpowiednio opracowany program szkolenia. Eksperci Portalu BHP przygotowali przykładowy program szkolenia bhp dla pracowników wykonujących pracę w kontakcie z materiałem zawierającym azbest.
Pracownicy zatrudnieni w otwartych magazynach są narażeni na więcej, i to poważniejszych, zagrożeń, niż pracujący w zamkniętych obiektach magazynowych. Przygotowując pracownika do wykonywania pracy w magazynach otwartych, trzeba omówić m.in. warunki pracy i elementy pomieszczenia, w których ten ma pracować. Przygotowany przez ekspertów program szkolenia wstępnego pracownika zatrudnionego na takim stanowisku z całą pewnością ułatwi Wam opracowanie i przeprowadzenie takiego szkolenia bhp w Waszej firmie.
Pracownik zatrudniony na stanowisku inżynieryjno-technicznym szkolenia okresowe odbywa nie rzadziej niż co 5 lat co jest zapisane w Rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860). Co jednak, jeżeli pracownik ten dodatkowo w ramach swoich obowiązków wykonuje prace zaliczane w myśl przepisów do prac szczególnie niebezpiecznych, gdzie w myśl rozporządzenia jednak dla stanowisk robotniczych szkolenie powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w roku. Czy aby być zgodnym z przepisami pracownik taki powinien odbywać szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych co 5 lat (co jest prowadzone w formie kursu, seminarium) oraz dodatkowo co roku szkolenie dla stanowisk robotniczych uwzgledniające zagadnienia prac niebezpiecznych (w formie instruktażu)? Czy to jest słuszne rozwiązanie przy którym zostaną spełnione oba wymogi zarówno dla szkolenia pracownika inżynieryjno-technicznego i prac niebezpiecznych, czy nie ma wymogu wysyłania pracownika na oba rodzaje szkoleń.
Tomasz Zwolak
Prowadzę własną działalność z zakresu bhp i chcę zatrudnić osobę, która ukończyła studia podyplomowe na kierunku bhp oraz ma kwalifikacje technika z zakresu bhp. Czy musi ona przejść szkolenie wstępne w mojej firmie?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Zagraniczna firma zajmująca się odwiertami w celu eksploatacji złóż gazu w Polsce, prowadzi prace wiertnicze na terenie Polski. W prace te zaangażowani są w większości pracownicy z zagranicy, pracujący równolegle z pracownikami polskimi, zatrudnionymi w polskim oddziale firmy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jak przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników służby bhp? Czym jest dokumentacja szkolenia okresowego pracowników służb bhp? Jak wybrać właściwą jednostkę szkoleniową? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiadamy w tym artykule.W tekście znajdziesz także szczegółowy program takiego szkolenia opracowany na podstawie ramowego programu oraz przykładowe pytania i zagadnienia, z jakimi możesz się spotkać na egzaminie kończącym szkolenie.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP według ISRS Konsultant: Józef M. Boguszewskispecjalista ds. bezpieczeństwa procesów przemysłowych, ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego i systemów zarządzania bezpieczeństwem
Jak muszą być przygotowani pracownicy, którzy zostali wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników?
Zbigniew Olejnik oficer pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni pracownik dydaktyczny Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone