Sklep
Czy pracownik, któremu powierzono funkcję kierownika nowo utworzonej komórki organizacyjnej zakładu, ale nadal zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy (specjalista ds. parametrów procesów technologicznych), na którym przed przystąpieniem do pracy odbył instruktaż, ma obowiązek odbyć kolejne szkolenie stanowiskowe, tym razem na stanowisku kierownika?
Mariusz Foremniak Specjalista ds. BHP, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Pracownik zatrudniony na stanowisku zbrojarza-betoniarza wykonuje elementy betonowe lub żelbetonowe do konstrukcji nośnych budowli lub elementów wypełniających budowlę. Przy wykonywaniu tej pracy powstaje wiele zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników oraz osób postronnych. Dlatego istotne jest właściwe przeszkolenie stanowiskowe danej osoby. Podczas szkolenia bhp pracownik zatrudniony na takim stanowisku powinien być zapoznany m.in. z warunkami pracy oraz zagrożeniami na tym stanowisku. Aby ułatwić Ci to zadanie oraz zaoszczędzić Twój czas na przygotowanie instruktażu ekspert portalu bhp opracował prezentację zawierającą najczęstsze zagrożenia występujące na stanowisku pracy zbrojarza-betoniarza. Korzystając z tego materiału będziesz mieć pewność, że zwróciłeś uwagę pracowników na najważniejsze zagrożenia, co może uchronić ich od wypadku.
Szkolenie wstępne stanowiskowe jest przeznaczone dla pracowników nowo zatrudnianych na stanowiskach robotniczych i innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, dla pracowników przenoszonych na takie stanowiska oraz w przypadku zmiany warunków techniczno-organizacyjnych, tj. w razie zmiany procesu technologicznego, zmiany organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń. Szkolenie to jest przeznaczone także dla studentów odbywających praktyki studenckie oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu (§ 11 ust. 1 i 3 rozporządzenia szkoleniowego oraz pkt II ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia szkoleniowego).
Jesteśmy producentem elementów z tworzyw sztucznych stosowanych szeroko w budownictwie, wykorzystywanych przy budowie m.in. studzienek ściekowych, kanalizacyjnych oraz w różnych dużych wykopach przy budowie instalacji wodno-kanalizacyjnych. Kilka razy w roku nasz doradca techniczny musi jechać na budowę zobaczyć, czy produkt jest prawidłowo zamontowany lub zatwierdzić ewentualną reklamację inwestora. Czynność ta polega na wejściu pracownika do studzienek ściekowych, kanalizacyjnych, innych otworów i wykopów. Oprócz szczepień ochronnych pracownik musi posiadać sprzęt ochronny (odzież, kask, buty, kombinezon, szelki itd.).Jakim szkoleniom bhp musi poddać się taki pracownik? Czy takie szkolenie bhp przeprowadza jego pracodawca czy inwestor na swoim terenie budowy?
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Ile godzin szkolenia stanowiskowego trzeba przeprowadzić przy pół etatu, czy 4 godziny, czy 8 godzin w rozbiciu na 2 dni?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy należy przeprowadzić szkolenie stanowiskowe bhp pielęgniarce, która oddelegowana jest na 1 miesiąc do pracy jako pielęgniarka środoiskowo-rodzinna oraz do szpitala?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Kto może szkolić wstępnie nowo zatrudnionych pracowników? Czy takie szkolenie może przeprowadzić np. menadżer po ukończeniu szkolenia bhp dla osób kierujących pracownikami? Czy tylko pracownik służb bhp?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Jak i jakie szkolenia należy przeprowadzić w firmie działającej od kilku lat, w której do tej pory nie przeszkolono pracowników w zakresie bhp?
Mariusz ForemniakSpecjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Wszyscy pracownicy, maja aktualne szkolenia okresowe, natomiast większość z nich nie posiada kart szkolenia wstępnego. Co w takim wypadku robić? Czy przeprowadzić szkolenia wstępne dla tych pracowników, którzy go nie mieli, czy może zgodnie z zasadą "prawo nie działa wstecz" pozostawić to i kontynuować te szkolenia okresowe zgodnie z ich terminem?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jakie kwalifikacje musi mieć pracownik gospodarczy, który w szpitalu dostarcza na wózku butle z dwutlenkiem węgla, azotem, podtlenkiem azotu i podłącza butle do urządzeń medycznych? Czy wystarczy szkolenie stanowiskowe bhp dotyczące gazów, czy np. ukończony kurs obsługi gazów medycznych?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik bez dnia przerwy zmienia umowę o pracę. Nadal pracuje u tego samego pracodawcy, ale w innym rejonie i na innym stanowisku, np. z maszynistki przechodzi na stanowisko do biura podawczego lub z maszynistki na referenta. Czy w takiej sytuacji pracodawca musi skierować go na badania związane ze zmianą stanowiska pracy? Czy musi także odbyć szkolenie wstępne, czy wystarczy tylko instruktaż stanowiskowy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy należy przeprowadzić instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, jeżeli pracownicy ukończyli tylko szkolenie okresowe bhp?
Kazimierz Żurawski główny specjalista ds. bhp, współpracownik firmy doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA S.A.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone