Sklep
Praca wykonywana zdalnie poza siedzibą pracodawcy czy jego jednostką organizacyjną, taką jak oddział czy filia staje się coraz bardziej popularna. Kodeks pracy reguluje telepracę, jednak w powszechnym użyciu funkcjonuje coś co określa się pojęciem home office. Można odnieść wrażenie, że część pracodawców celowo posługuje się pojęciem home office uznając to jako organizację pracy, w ramach której techniczne bezpieczeństwo pracy nie jest kwestią szczególnie istotną. Czy tak jest faktycznie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Tam gdzie istnieje możliwość przesłania efektów pracy drogą elektroniczną, a praca nie wymaga czynności skooperowanych oraz bieżącego nadzoru ze strony pracodawcy istnieje podstawa do powierzenia pracy w formie telepracy. Mimo, iż przeważnie realizowana jest ona w domu telepracownika nie może być wykonywana w dowolnych warunkach. Rolą pracodawcy jest nie tylko właściwe wyposażenie telepracownika, ale również przeprowadzanie kontroli wykonywania telepracy pod względem bhp. Czy pracownik może się nie zgodzić na taką kontrolę?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wykonywanie pracy w formie telepracy nie wyłącza możliwości wystąpienia zdarzenia które może być oceniane w kategoriach wypadku przy pracy. Gdy praca jest wykonywana w domu telepracownika ustalenie związku wypadku z pracą nie jest sprawą łatwą. Czy zatem pracodawca oraz pracownik, zabiegający o wykonywanie pracy w formie telepracy, mogą się umówić, że wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, które w normalnych warunkach wymagają podjęcia postępowania powypadkowego, są wyłącznie prywatną sprawą zatrudnionego?
Telepraca to obecnie coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Twoja firma również zatrudnia tlelepracowników lub zamierza zatrudnić? Rozważ zatem sytuację, gdy telepracownik ulegnie wypadkowi w czasie pracy. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku pracownik musi wyrazić zgodę na wizję w jego mieszkaniu w ramach procedury powypadkowej? Czy telepracownik może nie zgodzić się na kontrolę w takim przypadku? Oto, jak przygotować się na taką sytuację.
Czy pierwsza kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy telepracownika przed rozpoczęciem pracy powinna odbyć się osobiście w miejscu wykonywania przez niego pracy, czyli w domu? Czy można odbyć taką kontrolę zdalnie? Jeżeli kontrola musi odbyć się osobiście, to co konkretnie powinno być skontrolowane - jaki powinien powstać dokument z kontroli? Co jeśli pracownik nie ma odpowiedniego krzesła pracowniczego - to czy pracodawca powinien je dostarczyć? Co w przypadku jeżeli praca nie jest wykonywana w domu lecz w biurze co-workingowym, w którym podnajmujemy dla pracownika tylko stanowisko pracownicze? Czy dla pracownika wykonującego pracę w formie telepracy powinny powstać inne niż dla pracy w biurze pracodawcy Instrukcje BHP?
Mariusz Foremniak,
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Amerykańska firma iPass przeprowadziła wśród pracowników mobilnych firm międzynarodowych działających na całym świecie badanie, z którego wynika, że telepracownicy poświęcają swoim zadaniom jeszcze więcej czasu niż pracownicy etatowi.
Jakie obowiązki ma pracodawca a jakie pracownik, gdy jest telepraca?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone