Sklep
To co pracownicy trzymają w szafkach pracowniczych czasami zadziwia pracodawców. O ich zawartości często dowiadują się dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem. Byli pracownicy pozostawią po sobie różne pamiątki, np. butelki po alkoholu. Rodzi się więc pytanie, czy pracodawca ma prawo kontrolować szafki pracownicze pod względem ich zawartości? Jakie konsekwencje poniesie pracownik, jeżeli kontrola stwierdzi, że w szafce znajduje się np. alkohol? Poznaj uprawnienia pracodawcy i wykorzystaj w swojej firmie.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Artykuł ten wskaże Ci:
Jak wyegzekwować prawo pracodawcy do przeglądu szafek pracowniczych?
Jak zgodnie z przepisami przeprowadzić kontrole w szafkach pracowniczych?
Co zrobić w przypadku ujawnienia niepożądanych rzeczy w szafkach pracowniczych , np. alkoholu?
Prosiłbym o odpowiedź na pytanie dotyczące zmian w art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jak rozumiem z zamieszczonych na Państwa portalu omówień, przeprowadzenia badania może dokonać organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja, straż m.) i fachowy pracownik służby zdrowia (krew, mocz czy również badanie alkomatem?). Czy inne osoby, np. pracownik firmy ochroniarskiej świadczącej usługi pracodawcy, pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę lub inne osoby, mają prawo przeprowadzić (że żądać - to jest dla mnie jasne) badanie na zaw. alkoholu ?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Regularnie przeprowadzamy wyrywkowe badania stanu trzeźwości pracowników przy użyciu alkomatu. Czy takie badania możemy nadal sami przeprowadzać, czy też mamy zawiadamiać organ porządku publicznego do przeprowadzenia takiego badania - w związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?
1 lipca 2011 r. to data wejścia w życie zmian do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.; dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości), wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną, czyli ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622).
1 lipca 2011 r. to data wejścia w życie zmian do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.; dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości), wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną, czyli ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622)
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista z zakresuprawa pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone