Sklep
W zakładzie produkcyjnym przy instalacji nowej linii produkcyjnej zaistniała potrzeba serwisowania elementów sterujących znajdujących się na wysokości 4,5m. Ponieważ będą to elementy przemieszczające się nie można ustawić jednorazowo rusztowań, nie ma miejsca na podjazd wózkiem lub podnośnikiem. Pozostaje praca z drabin. Z powodu braku miejsca może się okazać, że nie wejdą drabiny rozstawne tylko trzeba będzie pracować z drabin przystawionych do elementów serwisowanych lub ściany. Czy tak praca w opisany sposób jest możliwa do wykonania wg polskich przepisów? Czy wystarczy tylko zaktualizować ocenę ryzyka i wysłać pracowników na badania lekarskie związane z pracą na wysokości? Czy są jakieś wytyczne (normy, przepisy) odnośnie mocowania miejsc do przypinania uprzęży, aby móc stosować środki indywidualnej ochrony przed upadkiem z wysokości?
35 % wszystkich wypadków w pracy to upadek osoby z wysokości, a co czwarty pracownik ulega wypadkowi w ciągu pierwszego tygodnia zatrudnienia – wynika z danych PIP. Praca na wysokości należy do zajęć szczególnie niebezpiecznych. Firma 3M Poland chcąc zwrócić uwagę na ten problem zorganizowała II Konferencję pt. „Bezpieczna i świadoma praca na wysokości”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Elżbieta Rafalska, minister pracy, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Główny Inspektor Pracy.
Nowy pracownik pozostawiony sam sobie, bez nadzoru, może sam dla siebie stanowić zagrożenie. O wypadek takiego pracownika nie trudno. Niestety przekonał się tym jeden z pracodawców zatrudniający młodego mężczyznę na mowę cywilnoprawną. Pracownik sam oddalił się od grupy innych pracowników na terenie budowy budynku i spadł z wysokości 12 m. Poznaj przyczyny wypadku przeanalizowanego przez inspektora pracy.
Praca na wysokości może być wykonywana tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników. Przy jej organizacji najpierw należy zastosować środki ochrony zbiorowej (np. balustrady, rusztowania ochronne, rusztowania robocze, siatki ochronne), a dopiero w razie braku możliwości ich użycia należy sięgnąć po środki ochrony indywidualnej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone