Środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed upadkiem z wysokości
Praca na wysokości może być wykonywana tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników. Przy jej organizacji najpierw należy zastosować środki ochrony zbiorowej (np. balustrady, rusztowania ochronne, rusztowania robocze, siatki ochronne), a dopiero w razie braku możliwości ich użycia należy sięgnąć po środki ochrony indywidualnej.
Przy pracach na wysokości przemieszczane w poziomie stanowisko robocze powinno mieć zapewnione mocowanie końcówki linki bezpieczeństwa do pomocniczej liny ochronnej lub prowadnicy poziomej, zamocowanej na wysokości około 1,5 m wzdłuż zewnętrznej strony krawędzi przejścia. Wytrzymałość i sposób zamocowania prowadnicy ma uwzględniać obciążenie dynamiczne spadającej osoby. W przypadku gdy zachodzi konieczność przemieszczania stanowiska pracy w pionie, linkę bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa należy zamocować do prowadnicy pionowej za pomocą urządzenia samohamującego. Długość linki bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa nie może być większa niż 1,5 m.
Bezwzględnym wymogiem w razie stwierdzenia zagrożenia upadkiem jest wyposażenie pracowników w zabezpieczenia przeciwupadkowe i przeciwurazowe.
Zabezpieczenia przeciwupadkowe
System powstrzymujący spadanie z wysokości lub zapobiegający spadaniu z wysokości (do nadawania pozycji podczas pracy na wysokości, uniemożliwiający rozpoczęcie spadania), składający się z uprzęży w postaci szelek bezpieczeństwa, podzespołu łącząco-amortyzującego składającego się z linki bezpieczeństwa z amortyzatorem (np. amortyzatorem włókienniczym) lub urządzenia samohamownego, przyłączonego do konstrukcji stałej bądź liny zaczepowej, punktu zaczepienia (kotwiczenia) jest zabezpieczeniem przeciwuapdkowym. Jako podzespół łącząco-amortyzujący mogą też być stosowane urządzenia samozaciskowe (np. z giętką lub sztywną prowadnicą).
Punkt zakotwienia to punkt do którego zaczepiony jest podzespół łącząco-amortyzujący. Powinien on charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością (do przeniesienia obciążeń, w tym obciążeń dynamicznych powstających w czasie spadania).
Należy pamiętać o tym, aby przy doborze środków zabezpieczających przed upadkiem z wysokości uwzględnić wolną przestrzeń potrzebną do powstrzymania upadku, może ona wynosić nawet 6 metrów.
Zabezpieczenia przeciwurazowe
Do zabezpieczeń przeciwurazowych należą przede wszystkim środki ochrony indywidualnej, czyli hełmy ochronne do pracy na wysokości. (np. hełmy ochronne z dodatkową wkładką amortyzującą w przypadku uderzeń bocznych) zabezpieczające pracownika przed ich skutkami.
Środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed upadkiem z wysokości powinny być:
-
stosowane zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami opisanymi w instrukcji użytkowania,
-
kontrolowane przez użytkownika przed każdym użyciem,
-
poddawane kontrolom okresowym.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.