Sklep
29 stycznia 2020 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie bhp i życia na statkach rybackich oraz szczegółowych wymagań technicznych w zakresie ich konstrukcji i wyposażenia. Znajdziemy w nim m.in. wymogi higieniczne i zdrowotne, szkolenia załogi w zakresie bhp, dla wszystkich statków rybackich.
Kinga Grodzicka-Lisek
12 października br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracy na morzu, zawierającą rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. Uchwalone zmiany w ustawie o pracy na morzu wprowadzają m.in. obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.
Komisja Europejska podejmuje działania zmierzające do nowelizacji unijnego prawa w zakresie poprawy warunków pracy marynarzy pływających na statkach pod banderami krajów Unii. Wszystko w trosce o ochronę prawną marynarzy i ich rodzin na wypadek porzucenia w obcych portach, śmierci, kalectwa, wypadków przy pracy czy chorób zawodowych.
Od 25 grudnia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 9 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i trybu przeprowadzania poszczególnych rodzajów inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statku (Dz.U. z 2015 r., poz. 2103). Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujące się w prawie pracy i problematyce bhp
9 listopada 2015 r. wchodzi w życie ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu (Dz.U. z 2015 r., poz. 1569), która z całą pewnością poprawi warunki pracy marynarzy na statkach morskich. Zobacz, jakie wymagania w zakresie warunków pracy i życia na statkach morskich określają nowe przepisy oraz kogo dotyczą.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone