Sklep
Podczas szykowania materiałów do produkcji pracownik zagadał się z innym pracownikiem i nie zwracał uwagi na to gdzie odkłada potrzebne elementy. W wyniku nieodpowiedniego ułożenia materiału na płycie znajdującej się na rolkach transportowych materiał spadł pracownikowi na stopę powodując stłuczenie. Czy w takim przypadku można mówić o wypadku z winy pracownika? Pracownik wiedział, że układane elementy nie mogą być odkładane w ten sposób, jednak prowadząc rozmowę nie zwracał uwagi na wykonywaną czynność.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jeżeli zdarzenie spełnia warunki definicji wypadku, ale poszkodowana po odłączeniu zabezpieczeń przystąpiła do ręcznego usunięcia zatoru w urządzeniu i podczas tej czynności nie zachowała należytej ostrożności i przyczyniła się do spowodowania urazu, to czy można nie uznać tego zdarzenia jako wypadek? Podczas badania okoliczności zdarzenia stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Jakie wówczas wskazać dowody?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik uległ wypadkowi spadł mu na stopę element zdejmowany z półki i złamał paliczek. Zespół powypadkowy stwierdził, że poszkodowany w momencie zdarzenia nie miał butów roboczych z podnoskiem na nogach, które otrzymał od pracodawcy jako odzież roboczą. Zespół powypadkowy stwierdził, że przyczyną i skutków wypadku przy pracy było nieużywanie obuwia roboczego. ZUS nie chce przyznać odszkodowania. Czy zespół wypadkowy postąpił słusznie i czy ZUS miał prawo odstąpić odmówić przyznania odszkodowania?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Osobie której uznano wypadek przy pracy, pomimo że nastąpił z winny rażącego niedbalstwa pracownika nie wypłacono zasiłku chorobowego. Czy prawidłowe postępowanie jest prawidłowe? Czy w takim wypadku nie należy się jedynie jednorazowe odszkodowanie?
Jan Pióro
Jeżeli wypadek miał miejsce z winy poszkodowanego, to czy w protokole powypadkowym w punkcie 7 należy zaznaczyć, że wypadek jest wypadkiem przy pracy, czy nie jest wypadkiem przy pracy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone