Sklep
Od 10 sierpnia 2018 r. obowiązkiem organizatora prac wykonywanych przy użyciu wózka jezdniowego – stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanych z warunkami panującymi w miejscu transportu – jest wystawienie pisemnego polecenia wykonywania takiej prac (§ 6 ust. 1. rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym; Dz.U. z 2018 r. poz. 47). Dopiero na podstawie takiego pisemnego polecenia operator wózka może przystąpić do pracy i ją wykonać. Ekspert portalu bhp przygotował, gotowy do wykorzystania, wzór takiego pisemnego polecenia.
Wózki jezdniowe z napędem silnikowym mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w wielu branżach i miejscach. Dlatego tak ważny jest temat uzyskania uprawnień do obsługi takich wózków, podlegających dozorowi technicznemu, w szczególności wózków podnośnikowych. Pracodawca musi mieć świadomość, że operator wózka może obsługiwać jedynie takie typy (rodzaje) wózków, do których obsługi ma odpowiednie kwalifikacje. Jak je zatem uzyskać?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy pracownik, który ukończył kurs na kierowcę wózków jezdniowych podnośnikowych, spalinowych i akumulatorowych oraz posiada zaświadczenie na bezpieczną wymianę butli gazowych w wózkach jezdniowych z napędem silnikowym musi być przeszkolony i ukończyć kurs ponownie przed UDT?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operator wózka widłowego unoszącego (do 30 cm) z napędem silnikowym, który jest przez niego prowadzony musi być kierowany przez lekarza medycyny pracy na badania psychotechniczne?
Czy lekarz medycyny pracy ma obowiązek oprócz orzeczenia podstawowego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy dodatkowo wydać orzeczenie psychologiczne dla magazyniera z obsługą wózka widłowego?
Jakie wymagania muszą być spełnione, aby można było wjechać wózkiem spalinowym na halę produkcyjną? Czy czas pracy wózka na hali ma znaczenie co do wymogów np. dotyczących wentylacji, norm jakie musi spełniać wózek? Jakie środki ochrony indywidualnej powinien otrzymać kierowca?
Czy pracownik posiadając wyłącznie kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym może użytkować wózek paletowy elektryczny? Czy pracownik ten powinien odbyć kurs dla kierowców wózków jezdniowych paletowych prowadzonych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jakie wózki silnikowe mogą wjeżdżać z rampy do naczep ustawionych z podparciem bez ciągnika siodłowego aby nie doszło do przewrócenia naczepy podczas wjeżdżania i wyjeżdżania z towarem?
Czy mając uprawnienia na podnośnikowy wózek jezdniowy (widlak) oraz ukończone seminarium dla instruktorów-wykładowców na kursach dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym oraz instruktorów ds. bezpiecznej obsługi-wymiany butli gazowych w wózkach jezdniowych łącznie z programem nauczania, mogę również udzielić zezwolenia na użytkowanie wózka samojezdnego platformowego nie mając uprawnień do jego użytkowania? Nadmienię jeszcze że z UDT po ukończeniu szkolenia otrzymałem programy nauczania (kursu):obsługa podnośnikowych wózków jezdniowych (prowadzonych i zdalnie sterowanych, z wyłączeniem specjalizowanych i specjalizowanych):
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy jeśli pracownik posiada kurs dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym z zaznaczeniem wózków wysokiego podnoszenia, ale z roku 1989, czy nadal jest on ważny w świetle obowiązujących przepisów?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone