Sklep
Wprowadzenie od 1 kwietnia 2015 r. zmian w zakresie wstępnych badań lekarskich pracowników może przynieść – zdaniem posłów J. Warzechy i B. Rzońca – więcej szkód, niż korzyści. Posłowie składają interpelację, w której twierdzą, że nowe rozwiązania mogą powodować nadużycia. Pytają też o wytyczne dla pracodawcy w celu stwierdzenia istnienia porównywalnych warunków pracy Ministerstwo Pracy odpowiada.
Pracownik posiada ważne badanie lekarskie pracował na umowę zlecenie do końca września od 1 października pracuje na umowę o prace na tym samym stanowisku, czy musi odbyć ponowne badanie lekarskie wstępne?
Czy pracownicy zatrudniani na umowę zlecenie cyklicznie co roku, z przerwą 2 miesiące w czasie wakacji, muszą wykonywać wstępne badania okresowe co roku i czy w ogóle mają obowiązek wykonania takich badań?
Sejm 23 października 2014 r. uchwalił ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Dzięki niej pracownik nie zawsze będzie musiał wykonywać wstępne badania lekarskie. Zaoszczędzi to koszty pracodawcy.
30 października do Sejmu trafił projekt zmiany Kodeksu pracy, którego celem jest zniesienie obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich - wstępnych, okresowych i kontrolnych - w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika.
Czy osoba przyjmowana na wolontariat ma być kierowana przez zakład do lekarza medycyny pracy, z którym zakład ma podpisaną umowę, czy może wykonać je sama u innego lekarza?
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone