Sklep
Przepisy dotyczące prac wzbronionych młodocianym od 30 września 2023 r. ulegają zmianie. Regulować kwestie możliwości zatrudniania młodocianych będzie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2023 r. poz. 1240). Zastąpi ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 24 sierpnia 2004 r. o tej samej nazwie. Warto więc sprawdzić, jakie nowe obowiązki dla pracodawców wprowadza nowe rozporządzenie, a jakie kwestie pozostają bez zmian.
15 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Zmiany wynikają z konieczności wdrożenie do polskiego prawa przepisów unijnych idotyczą działu II „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych” załącznika nr 1 do rozporządzenia.
Kinga Grodzicka-Lisek
Będą zmiany w rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.). Trzeba bowiem dostosować nasze krajowe przepisy do przepisów europejskich. Restart pracy przygotował projekt zmian. Jest on i tak nieco spóźniony, gdyż przedmiotowe przepisy UE obowiązują już od 1 czerwca br..
Czy istnieją wyjątki od zakazu zatrudniania młodocianych przy pracach im wzbronionym? To znaczy, czy mogę zatrudnić pracownika młodocianego do pracy, która jest wymieniana wśród prac wzbronionych młodocianym?
Agnieszka Świebodaprawnik, specjalista ds. bhp,inspektor ppoż.
17 marca 2015 r. resort pracy przedstawił projekt zmian do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r., nr 200, poz. 2047, ze zm.). Zmiany wynikają z konieczności wdrożenie do polskiego prawa postanowień przepisów unijnych. Poznaj planowane zmiany.
Pracodawca nie zatrudnia osób młodocianych, przyjmuje jednak na praktyki uczniów. Czy w takiej sytuacji powinien załączyć do regulaminu pracy wykaz prac wzbronionych młodocianym? Jak powinien wyglądać taki wykaz?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy wykaz prac wzbronionych młodocianym i wykaz prac szczególnie szkodliwych dla kobiet należy dostosować do danego zakładu pracy czy też można skopiować tekst wykazu z rozporządzeń i załączyć do regulaminu?
Czy należy sporządzić wykaz prac wzbronionych dla pielęgniarek Zespołu Opieki Zdrowotnej?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone