Sklep
Dziecko może otrzymać odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za śmierć ojca, który zginął w podróży służbowej, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, ponieważ to okoliczności konkretnej sprawy decydują o tym, czy spożywanie alkoholu w czasie pracy i miejscu świadczenia pracy lub w drodze z pracy do domu prowadzi do zerwania normatywnego związku z pracą - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (II UK 75/10).
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownik uległ wypadkowi na prostej drodze, wykrzywiła mu się noga w półbucie (obcas ok. 8-10cm) w wyniku czego doznał urazu kostki. Jak taki wypadek zakwalifikować? Czy uznać za wypadek przy pracy? Nadmieniam, że jest to pracownik biurowy, który przemieszczał się z jednego pomieszczenia do drugiego.
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Po kontroli w zakładzie pracy inspektor PIP zarzucił mi, że w protokole powypadkowym nie ma adnotacji informującej poszkodowanego pracownika o możliwości wniesienia sprzeciwu do sądu pracy. Inspektor nakazał uzupełnienie protokołu o taką adnotacje. Jak to zrobić?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Nauczyciel złamał nogę kiedy wychodził od ucznia z nauczania indywidualnego. Jest zatrudniony w 2 szkołach, czyli do dwóch pracodawców przekaże zwolnienie lekarskie. Czy w tej sytuacji 100% płaci tylko jeden pracodawca, a drugi 80%, czy oba L-4 należy podpisać jako wypadkowe?
Jeżeli zgłoszony przez pracownika wypadek nie zostanie uznany za wypadek przy pracy lub wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy, to czy należy sporządzić protokół powypadkowy z uzasadnieniem dlaczego wypadek nie został uznany? Czy może wystarczy tylko zwykła informacja pisemna? Czy dla ewentualnego protokołu powypadkowego nadaje się kolejny numer?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeżeli pracownik nie chce ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to czy powinien na piśmie złożyć taką odmowę? Czy wystarczy tylko ustne zgłoszenie, że nie chce, aby pracodawca wysyłał do ZUS jego dokumentację powypadkową?
Pracownik w trakcie posiłku w stołówce zakładowej (przerwa 0,5 godz. nie jest wliczana do czasu pracy) zjadł warzywo, na które jest uczulony. Chwilę później stracił przytomność, a współpracownicy wezwali karetkę pogotowia. Następnego dnia pracownik pojawił się w pracy. Czy takie zajście można uznać za wypadek przy pracy?
Pracownicy wnosili na noszach pacjenta do pomieszczenia. Jeden z nich w wyniku uderzenia o futrynę drzwi uległ wypadkowi i doznał złamania ręki, ale o nic się nie potknął, ani nie poślizgnął. Jakie w tym przypadku może byś wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego?
Tomasz Zwolak, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownik w delegacji poślizgnął się i spadł z II stopnia schodów budynku, w którym odbywało się szkolenie, w wyniku czego złamał sobie rękę. Delegacja była związana ze szkoleniem społecznych inspektorów pracy. Jakie działania profilaktyczne należy wskazać?
Pracownik, który uległ wypadkowi jest laborantem i pracuje w laboratorium. Około godz. 12, w czasie pracy, idąc do budynku administracji, uległ wypadkowi - doznał złamania kości śródstopia. Problem polega na tym, że pracownik szedł do budynku administracji w celu sprawdzenia, czy otrzymał pożyczkę z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy?
Czy sformułowanie „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia” oznacza, że związek z pracą jest nawet wówczas, gdy pracownik podejmie się wykonywania jakichkolwiek czynności, a nie tylko wynikających, powiedzmy ze zwykłego zakresu obowiązków lub na polecenie przełożonego?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy przebywał na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim (powypadkowym), zakończył zwolnienie i wrócił do pracy. Po przepracowaniu kilku tygodni okazało się, że w ramach rehabilitacji po wypadku musi pójść do szpitala. Czy zwolnienie lekarskie, na którym przebywał poszkodowany w trakcie pobytu w szpitalu może być traktowane nadal jako zwolnienie powypadkowe , mimo iż zostało przerwane?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jak wygląda postępowanie w sytuacji wypadku pracownika Agencji Pracy Tymczasowej, wykonującego pracę u pracodawcy użytkownika? Kto zatwierdza protokół powypadkowy? Kto sporządza statystyczną kartę wypadku? Czy wypadek pracownika tymczasowego wliczany jest do rejestru wypadków pracodawcy użytkownika? Czy w zespole powypadkowych powinien być przedstawiciel Agencji Pracy Tymczasowej?
Wypadek komunikacyjny - samochód firmy, który jechał swoim pasem, został czołowo uderzony. W zdarzeniu tym poszkodowanych było 2 pracowników. Zdarzenie zgłosiłem do PIP jako wypadek zbiorowy. Spotkałem się z zarzutem, że postąpiłem nieprawidłowo. Czy zarzut był słuszny?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone