Sklep
Wypadki ciężkie, zbiorowe oraz śmiertelne podlegają obligatoryjnemu zgłoszeniu do właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy. Powoduje to wszczęcie kontroli u pracodawcy. Z zawiadomieniem nie warto zwlekać, jak i zatajać takiego wypadku – sygnał o zdarzeniu może bowiem pochodzić z wielu różnych źródeł.
Sebastian Kryczka,
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy wykonanie telefonu na nr 112 jest równoznaczne z powiadomieniem o ciężkim, śmiertelnym, zbiorowym wypadku przy pracy PIP i prokuratury? Czy przy zgłoszeniu wypadku przy pracy na nr tel. 112 z automatu powiadomione są powyższe służby? Czy też należy je zawiadamiać odrębnie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Bywa, że pracownicy w czasie pracy wychodzą załatwić sprawę prywatną, wracają po coś do domu – nie informując o tym przełożonego – i w czasie takiego wypadu ulegają wypadkowi. Czy wiesz, jak zakwalifikować takie zdarzenie? Czy dla kwalifikacji zdarzenia ma znaczenie, że pracownik opuścił zakład w czasie pracy bez poinformowania przełożonego? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci przeprowadzenie postępowania powypadkowego i właściwe wypełnienie dokumentacji powypadkowej.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym tekście:
Resort sprawiedliwości chce wprowadzić możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za śmiertelny wypadek przy pracy nie tylko menadżerów czy osoby fizyczne odpowiedzialnych za organizację i nadzór nad warunkami pracy, ale również całą firmę, jako podmiot prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, która pozwoli na karanie firm, spółek za nieprzestrzeganie procedur i przepisów, m.in. bhp
W myśl krajowych przepisów za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku. Natomiast w rozporządzeniu Komisji (UE) czas ten jest wydłużony do 1 roku. Rodzi się zatem pytanie czy i jaki wpływ ma ta różnica na definicję śmiertelnego wypadku przy pracy. O pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii zwróciliśmy się do ministerstwa pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczone zostanie 93,5 mln zł. Założono, że w ciągu 5 lat od zakończenia realizacji programu o 30% zostanie ograniczone ryzyko narażenia zatrudnionych na działanie czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych. Oczekuje się, że dzięki temu spadnie liczby wypadków przy pracy: śmiertelnych o 24%, ciężkich o 33% a chorób zawodowych o 29%.
Urzędnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz kierownik robót drogowych zostali oskarżeni przez prokuraturę o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym zginął policjant. Oprócz nadmiernej prędkości motocyklisty, zdaniem śledczych, przyczyną było również błędne oznakowanie remontowanego odcinka jezdni.
Niestety długo nie trzeba było czekać na pierwszy śmiertelny wypadek w górnictwie w 2013 roku. W nocy z 3 na 4 stycznia w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej zginął 38-letni górnik. Został przygnieciony oderwaną od stropu łatą węgla dwumetrowej długości.
Do 31 października br. na budowie lądowej części terminalu LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu wydarzyło się tylko 7 lekkich wypadków przy pracy. Wynik ten świadczy o przestrzeganiu bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa na budowie polskiego terminalu LNG - ocenia wiceprezes zarządu spółki Polskie LNG Wojciech Kowalski, nadzorujący sprawy związane z bhp. Kamień węgielny został położony pod budowę 23 marca 2011 r.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone