Sklep
W I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków, o 100 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Nieznacznie spadł zatem ogólny wskaźnik wypadkowości. Dobrą wiadomością jest natomiast spadek liczby poszkodowanych w wypadkach ciężkich (aż o 29,3 %) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 %). Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy. Zobacz, co możesz i powinieneś zrobić, aby skutecznie wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy.
Jak wynika ze sprawozdania PIP z kontroli przeprowadzanych w 2018 r., na polskich budowach warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przez pracodawców pomijane i traktowane jak zło konieczne oraz źródło dodatkowych kosztów. Odbija się to niestety na liczbie wypadków przy pracy. Nadal branża budowlana pozostaje bowiem w czołówce najbardziej wypadkowych branż. Poznaj wyniki kontroli PIP na budowach i zobacz na co inspektorzy zwrócili uwagę.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
W roku ubiegłym w polskich firmach miało miejsce ponad 84 tys. wypadków, w tym 209 śmiertelnych – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Jak wypada na tym tle branża budowlana? Okazuje się, że nieco lepiej niż w latach poprzednich. Jednak czy to oznacza, że faktyczne bezpieczeństwo pracy na budowach uległo poprawie i możemy się już tylko cieszyć? A może co innego wpływa na taki stan rzeczy i nie jest do końca tak dobrze, jak mogłoby się wydawać?
PIP w 2018 r. przeprowadziła ponad 7 tys. kontroli palców budowy. Aż w 90% przypadków inspektorzy pracy musieli sięgnąć po decyzję administracyjną, aby uregulować nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy. Oznacza to, że tylko na 10 % polskich budów praca zorganizowana jest bezpiecznie. Poznaj zatem najczęściej identyfikowane nieprawidłowości przyczyniające się do wypadków na polskich budowach.
Opr. Red.
15 grudnia 2015 r. na posiedzeniu Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, omawiano m.in. skuteczność krótkich kontroli na budowach, analizowano przyczyny wypadków. Powrócił również temat określenia w przepisach szczegółowej treści instrukcji bezpiecznego wykonywania robót. Zobacz jakie są wnioski oraz rezultaty działań PIP na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Kinga Grodzicka-Lisek
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzili w III kwartałach 2015 r. 2 071 krótkich kontroli w branży budowlanej. Były one ukierunkowane na nieprawidłowości powodujące bezpośrednie zagrożenia życia lub zdrowia pracujących, a celem ich było wyegzekwowanie trwałej likwidacji zagrożeń. Poznaj wnioski z tych kontroli i ich efekty.
Z roku na rok w grupie poszkodowanych na terenie budowy zwiększa się udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Natomiast w samej branży budowlanej wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki. Takie dane przedstawiła PIP na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy prezentując wyniki kontroli bezpieczeństwa pracy na budowach.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone