Sklep
Pozytywne wiadomości w zakresie statystyk wypadkowych płyną z danych GUS. W I kwartale 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości ogółem obniżyły się w stosunku do ubiegłego roku. Mniej jest także wypadków śmiertelnych. Czy takie dobre wiadomości pozwalają spać spokojnie? Nie, gdyż nadal nieprawidłowe zachowanie się pracowników jest najczęstszą przyczyną wypadków. Zobaczmy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać wypadkom przy pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Ponieważ człowiek i jego zachowanie na stanowisku pracy to najczęstsza przyczyna wypadków, konieczne jest stosowanie nowatorskich metod szkoleń bhp, które wspierałyby kształtowanie postaw zorientowanych na bezpieczeństwo. Zatem, co zrobić, jak zorganizować szkolenie bhp, aby zmienić postawy i zachowania pracowników? Oto kilka wskazówek, dzięki którym pracownicy dostrzegą zagrożenie i zastosują środki profilaktyczne.
Człowiek podejmuje różnego rodzaju zachowania ryzykowne, czego konsekwencją może być zniszczenie mienia, utrata zdrowia lub życia. Bez względu na zakres i temat szkoleń bhp, najważniejsze wydaje się obok przekazania konkretnej wiedzy rozwijanie postaw probezpiecznych, zaangażowania i gotowości do podejmowania wysiłku związanego z bezpiecznym wykonywaniem pracy. Z tej perspektywy szkolenia bhp wpisują się w szeroko rozumianą profilaktykę, której celem jest uświadamianie oraz zachęcanie do ochrony zdrowia i życia.
Dzięki informacjom zwartym w tym artykule:
Zdarza się, że pracownicy, z własnej inicjatywy, podejmują działania, które ich zdaniem pozwolą im ułatwić sobie pracę. Często wówczas, albo z braku wiedzy, albo z braku wyobraźni, bagatelizują bądź ignorują ostrzeżenia. Takie działania niestety mogą zakończyć się wypadkiem przy pracy, jak miało to miejsce w hurtowni wyrobów chemicznych. Analiza tego wypadku to znakomity przykład na szkolenie bhp.
Niewłaściwe zachowanie się pracownika stanowią jedną z częstszych przyczyn wypadków przy pracy. Niestety wyeliminowanie tych przyczyn wypadków nie jest proste. Na zachowanie człowieka składa się bowiem szereg czynników. Wśród nich są m.in. nawyki oraz stan emocjonalny i psychofizyczny pracownika. Oto kilka wskazówek na temat tych czynników, które mogą przydać się do oceny ryzyka zawodowego.
Anna Kucharska,psycholog
Z tego tekstu dowiesz się:
Wypadki przy pracy to zdarzenia, których każdy chciałby uniknąć. Jednak aby to zrobić, trzeba sobie uświadomić, co jest ich przyczyną. Biorąc pod uwagę statystyki najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Zatem, jak kształtować prawidłowe zachowania pracowników aby uniknąć wypadków przy pracy? Oto 3 cenne wskazówki.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone