Sklep
Czy operator wózka widłowego może wykonywać prace załadunkowe/rozładunkowe w ochronnikach słuchu? Na tym stanowisku poziom hałasu nie jest przekroczony. Operatorzy wózka przechodząc ze strefy gdzie natężenie hałasu jest wysokie i zapominają wyjmować ochronniki słuchu.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy wiesz, że hałas powyżej 85 decybeli (dB) – poziom głośności np. suszarki do włosów – stwarza zagrożenie powstawania ubytków słuchu? Wiele uwagi poświęca się hałasowi w miejscu pracy, ale jak się okazuje otacza on nas wszędzie, nawet podczas zajęć wykonywanych w czasie wolnym np. podczas słuchania muzyki, koszenia trawy w ogrodzie. Poznaj wskazówki, jak chronić się przed hałasem na co dzień.
Ze względu na to, że infradźwięki mają znaczną długość fal, są słabo tłumione przez przegrody i powietrze. Rozprzestrzeniają się w sposób swobodny na duże odległości i dlatego ochrona przed nimi jest dużo trudniejsza niż przed hałasem słyszalnym. Zazwyczaj niezbędne jest każdorazowe indywidualne projektowanie zabezpieczenia.
Dariusz Borowiecki, Państwowa Inspekcja Pracy
Piły spalinowe łańcuchowe znajdujące się na stanie działu są wykorzystywane łącznie w ciągu roku kalendarzowego przez około 6 godzin. Czas ten podzielony jest na kilka prac związanych np. z usunięciem złamanej gałęzi. Podejrzewam, że koszt wykonania badań dwóch pił będzie wyższy niż koszt zakupu nowej piły spalinowej. Nasz inspektor bhp nakazuje systematyczne zgodne wymogami bhp pomiary hałasu, wibracji, zapylenia. W związku z powyższym proszę o podanie podstawy prawnej nakazującej nam wykonanie pomiarów dla poszczególnych urządzeń – konserwator nie jest drwalem który 6 godzin dziennie pracuje piłą. Czy bhp ma rację?
Lesław Zieliński - były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
29 sierpnia 2011 r. na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła materiały m.in. dotyczące problematyki zagrożenia hałasem w świetle swoich kontroli. Materiały „Ocena zagrożenia i ograniczanie narażenia na hałas na stanowiskach pracy” omówił zastępca głównego inspektora pracy dr Grzegorz Łyjak.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone