Sklep
Czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego po czasie – nawet kilkuletnim – wciąż przysługuje pracownikowi, jeśli obecna niezdolność do pracy ma związek z dawnym wypadkiem przy pracy? Wielu specjalistów ds. BHP i działów kadr spotyka się z sytuacją, gdy pracownik po dłuższym czasie od zdarzenia zgłasza potrzebę leczenia lub operacji będącej skutkiem wcześniejszego urazu. Wątpliwości budzi wtedy, czy ZUS wypłaci 100% zasiłku wypadkowego i jakie warunki muszą być spełnione, by świadczenie to było należne. Czy po kilku latach od wypadku można uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
Michał Culepa Ekspert prawa pracy, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Czy pracodawca musi wnioskować o wydanie decyzji sprawie zasiłku chorobowego do ZUS o uznanie 100% dla pracownika, który uległ wypadkowi w pracy? Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Czy jednak pracodawca może sam wyrównać świadczenie na podstawie powyższego. Czy ewentualna kontrola z ZUS może zakwestionować wypłacone świadczenie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik w maju uległ wypadkowi przy pracy – skręcił staw barkowy. Pracodawca uznał to za wypadek przy pracy, pracownik przebywał na L4 (57 dni), po czym wrócił po badaniach kontrolnych do pracy. Niestety pracownik twierdził, że cały czas po powrocie bolał go bark i że mówił o tym lekarzom. W grudniu proszkowanego skierowano na operację chirurgiczną. Pracownik skontaktował się z pracodawcą i poinformował, że L4, na którym obecnie przebywa, jest kontynuacją urazu powstałego podczas wypadku przy pracy w maju. Czy w związku z tym nowe L4, na którym przebywa obecnie pracownik, ma być kwalifikowane jako kontynuacja zdarzenia z maja? Czy powinna powstać jakaś dodatkowa dokumentacja dotycząca zdarzenia wypadkowego (dodatkową dokumentację medyczną otrzymaliśmy od pracownika)?
Ewa Krause
ekspert zagadnień bhp w prawie pracy, właścicielka firmy doradczej „Krause Consulting”
Jest, stało się, mamy oficjalnie potwierdzone przypadki korkonawirusa w naszym kraju. Czy to dopiero początek? Niezależnie jak sytuacja się rozwinie powinieneś wiedzieć, jakie uprawnienia i obowiązki mają pracodawcy i pracownicy w związku z realnym już zagrożeniem zarażenia koronawirusem. Czy wiesz, że pracodawca może m.in. polecić pracownikowi wykonywanie pracy z domu? Może nawet zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Sprawdź, jak prawidłowo stosować przepisy prawa pracy aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
uniknąć nakazu lub grzywny w przypadku kontroli PIP związanej z koronawirusem.
określić w prawidłowy sposób obowiązki pracownika i pracodawcy - co musi a co może w związku z koronawirusem
ustalić zasady wynagradzania i wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego w związku z koronawirusem
Czy pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze z pracy przysługuje tylko zwolnienie lekarskie, czy również jednorazowe odszkodowanie powypadkowe z ZUS?
Tomasz Zwolak prawnik, Specjalista ds. prawa pracy.
Pracownik uległ wypadkowi w pracy, uraz: dźwignięcie. Lekarz rodzinny przepisał mu leki, które ciągu 4 dni (długi weekend) spowodowały powikłania (nigdzie nie ma zapisu o tym, że nastąpiły powikłania – to stwierdzenie poszkodowanego). Pracownik wylądował w szpitalu na okres 8 dni, następnie wyszedł i obecnie oczekuje na wizytę do specjalisty. Do którego momentu pracodawca ma płacić chorobowe z tytułu wypadku przy pracy, a w którym momencie traktować jako zwykłe chorobowe?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w przypadku wypadku przy pracy, uznanego przez pracodawcę, a spowodowanego w sposób umyślny przez pracownika płatność zasiłku chorobowego wynosi 100%? Czy poszkodowanej należy się odszkodowanie z ZUS?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik uległ wypadkowi w firmie, w której jest zatrudniony na pełnym etacie, ale oprócz tego pracuje na część etatu w innej firmie. Czy 100% chorobowego z tytułu wypadku przy pracy otrzymuje w obu firmach?
Kierowca spowodował w czasie pracy wypadek drogowy, w którym doznał poważnych urazów. Pracodawca uznał, że jest to wypadek przy pracy i wypłacał świadczenie przez 182 dni w wysokości 100%. Obecne ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne w niższej kwocie ponieważ stwierdził, że na podstawie dokumentów przedstawionych przez ubezpieczyciela wypadek drogowy był z winy kierującego. Czy pracodawca ma powołać ponownie zespół powypadkowy? Czy pracownik ma zwrócić różnicę wypłacanego wcześniej świadczenia, a pracodawca ma tę różnicę oddać do ZUS bo jest płatnikiem świadczenia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Od 1 stycznia 2011 r. ulegnie zmianie wysokość zasiłku chorobowego dla osoby powyżej 50 roku życia w przypadku pobytu w szpitalu. W przypadku tej grupy osób zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu będzie wynosił bowiem 80% podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70%.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone