Sklep
Pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie, że nie może nosić hełmu ochronnego. Stanowisko, na którym zatrudniony jest wymieniony pracownik, znajduje się na hali produkcyjnej, gdzie ze względów bezpieczeństwa noszenie hełmów ochronnych jest obowiązkowe – transport przy pomocy suwnic. Czy w tym wypadku pracodawca może:
a) Wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?
b) Zatrudniać dalej pracownika i zezwolić mu na pracę bez wymaganego hełmu ochronnego?
c) Odebrać oświadczenie od pracownika, że pracownik pracuje bez hełmu ochronnego na swoją odpowiedzialność?
Halina Góralska
Jako zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy można potraktować dopuszczenie do pracy bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności pracownika do pracy na określonym stanowisku albo zaświadczenie zawierające oczywiście błędną ocenę zdolności do wykonywania pracy, czyli potraktowane jakby nie istniało – pod warunkiem że pracodawca ma świadomość takiej sytuacji – orzekł Sąd Najwyższy (sygn. akt I PK 162/14).
Aneta Mościcka
Czy pracownik zobowiązany jest do przeprowadzenia badań profilaktycznych w jednostce medycyny pracy, z którą jego zakład ma podpisaną umowę? Czy należy honorować zaświadczenia wystawiane przez inne jednostki, doręczane przez pracownika?
Dotychczasowe zaświadczenie ważne jest do 5 maja. Na wykonanie badań pracownik ma 30 dni. Tak więc, kolejne musi być mu doręczone 5 kwietnia. Pracownik wykonuje badania np. 8 kwietnia i tym samym następne pracodawca wypisuje już z datą 8 marzec. Jeżeli ważność zaświadczeń wynosi 1 rok, to mamy problem. Czy lekarz może wystawiać zaświadczenia określające ważność tylko z dokładnością miesiąca i roku? Jeżeli nie, to jaka jest (o ile jest) tolerancja w tym zakresie? W literaturze napotkać można informację, że ważność skierowań na badania okresowe wystawianych przez pracodawcę wynosi 3 miesiące. Jaka jest podstawa prawna w tej sprawie?
Czy w aktach pracowniczych zatrudnionych kierowców powinny znajdować się orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy czy zaświadczenia lekarskie?
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem: "ze względu na dyskopatię L - S przeciwwskazane dłuższe, wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji ciała". Nie jest to zaświadczenie wydane w ramach badań profilaktycznych pracowników. Czy w takim razie pracownik ten może uczestniczyć w pocztach sztandarowych, czy przed upływem dwóch godzin stania należy go zmienić?
Choroba ubezpieczonego, która doprowadziła do zawału serca nie oznacza przyjęcia, że nie doszło do wypadku przy pracy, jeżeli pracownik nie posiadał aktualnego zaświadczenia lekarskiegoo braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku – orzekł Sąd Najwyższy.
Jaka jest definicja ciężkiej pracy fizycznej? Takiego określenia używa lekarz medycyny pracy w zaświadczeniu o zdolności do pracy wystawionemu pracownikowi parkingu, do obowiązków którego należy zamiatanie terenu itp.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Zleceniobiorca przedstawił kserokopię badań lekarskich swoich pracowników. Na zaświadczeniu dla stanowiska spawacz, ślusarz, widnieje klauzula o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności na zajmowanym stanowisku, nie ma tam jednak klauzuli o pracy na wysokości. Czy brak potwierdzenia pracy na wysokości na zaświadczeniu lekarskim upoważnia mnie do zakazania takiemu pracownikowi pracy na wysokości?
Pracownik na stanowisku kierowcy samochodu osobowego przedstawił zaświadczenie lekarskie z 2008 r. od lekarza rodzinnego, że może dźwigać tylko do 8 kg. W 2010 r. przeszedł badania profilaktyczne i lekarz medycyny pracy nie wniósł żadnych ograniczeń co do wykonywania czynności. Które zaświadczenie lekarskie powinien uwzględnić pracodawca? Nadmieniam, iż zakład ma podpisaną umowę z lekarzem medycyny pracy.
Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika oddania do akt oryginału zaświadczenia lekarskiego (np. z badań okresowych, na które pracodawca skierował pracownika i za które poniósł koszt)?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Zwracam się z prośbą o interpretację zapisów rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania badań lekarskich dla pracowników. Jeden z naszych podwykonawców dostarczył zaświadczenia lekarskie pracowników skierowanych do prac przy instalacjach elektrycznych na budowie, w których brak informacji o pracy na wysokości. Wg interpretacji pracownika służby bhp tej firmy, obowiązkiem lekarza jest zawarcie na zaświadczeniu przeciwwskazań do pracy, a nie zawieranie informacji o dopuszczeniu do pracy przy konkretnych zagrożeniach. Czyli pracodawca wpisując na skierowaniu pracę na wysokości powyżej 3m, po otrzymaniu zapisu w formie braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku może być pewien że dany pracownik może pracować na stanowisku na wysokości powyżej 3m? Jeżeli tak, to co w przypadku, gdy otrzymujemy zaświadczenie wyglądające identycznie, ale w skierowaniu pracodawca nie ujął informacji dla lekarza o pracy na wysokości?
Termin następnego badania okresowego pracownika został określony przez lekarza medycyny pracy na dzień 31 grudnia 2011 r. Czy w związku z tym pracownik powinien się zgłosić na następne badanie do lekarza medycyny pracy przed tą datą, czyli jeszcze w grudniu, czy też wystarczy, żeby na zaświadczeniu lekarskim pojawiła się data np. 3 stycznia 2012 r.?
Jak długo jest ważny zapis w zaświadczeniu lekarskim dotyczący stosowania okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym? Czy słuszne jest zwrócenie się o refundacje kosztu zakupu takich okularów np. po dwóch latach od wydania zaświadczenia lekarskiego?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy istnieje zakaz uwzględniania przez pracodawcę zaświadczenia lekarskiego pracownika (wstępnego, okresowego, kontrolnego) od innego lekarza niż ten, z którym ma umowę?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone