Sklep
Pracownik pracując w domu (praca zdalna) doznał zawału serca. Reanimowany przez zespół pogotowia ratunkowego został przewieziony do szpitala gdzie następnego dnia zmarł nie odzyskując przytomności. Czy jest to wypadek przy pracy?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Sąd Najwyższy wielokrotnie już orzekał w kwestii zawału serca a przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy. Choć wydaje się, że wydawane wyroki w tej kwestii bywają niejednomyślne, Sąd Najwyższy stwierdza jednoznacznie, iż nie ma rozbieżności w orzecznictwie sądu w tym zakresie. Zawał serca może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku tylko w określonych nadzwyczajnych okolicznościach. Poznaj te okoliczności i najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Aneta Mościcka
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
W prawidłowy sposób zakwalifikować zawał serca pracownika w pracy.
Oszczędzić czas na poszukiwania orzecznictwa w zakresie zawału serca podczas pracy.
Rozwieją wątpliwości kiedy zawał serca będzie przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy.
Codziennie w domu, w szkole, w drodze do czy z pracy, w pracy, na każdym kroku i miejscu możemy być świadkami zdarzeń, które mogą zaważyć o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Być może właśnie od naszej reakcji zależeć będzie zdrowie i życie innej osoby. Najważniejsze to nie tracić głowy i udzielić pierwszej pomocy. Ale jak? Przypominamy, że przecież każdy pracownik przechodzi szkolenie z pierwszej pomocy w ramach szkoleń bhp. Mimo wszystko, zawsze warto przypomnieć sobie podstawy jeszcze raz.
Pracownik po przyjściu do pracy dostał zawału, ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone dochodzenie powypadkowe nie wskazuje żadnej przyczyny zewnętrznej, od współpracowników mamy natomiast informacje, że pracownik leczył się na serce, natomiast oprócz karty zgonu nie mamy dostępnej żadnej dokumentacji medycznej. Czy o taką dokumentację należy zwrócić się do rodziny, żeby udowodnić wyłączną przyczynę wewnętrzną zdarzenia i załączyć ją ewentualnie pod protokół wypadkowy? Ewentualnie jak inaczej potwierdzić przyczynę zdarzenia.
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wypadkiem przy pracy jest także zdarzenie, do którego doszło na skutek zadziałania czynnika zewnętrznego na niesprawny organizm pracownika, który może być przyczyną współistniejącą z jego wewnętrznymi schorzeniami. Stres, połączony z chorobą kardiologiczną, może być współprzyczyną zewnętrzną zawału serca – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 23 maja 2013 r., sygn. akt III AUa
Za zewnętrzną, współsprawczą przyczynę zawału serca nie może być uznany każdy wysiłek związany z normalnie wykonywaną pracą, lecz tylko wysiłek istotny, mający decydujący wpływ i w przeważającej mierze wywołujący zachorowanie – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2013 r.,sygn. akt III UK 80/12.
Małgorzata Pietrzykspecjalista psychologiiklinicznej
Jaka musi wystąpić przyczyna zewnętrzna aby uznać zawał serca jako wypadek przy pracy?
Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Gdyby nie było zmian w naczyniach wieńcowych u ubezpieczonego to czynniki związane z pracą nie doprowadziłyby do zawału. Stan chorobowy ujawniony w organizmie pracownika przybrał takie rozmiary, że do zawału serca mogło dojść także w innych sytuacjach, niezwiązanych z pracą, chociażby w domu, we śnie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Choroba ubezpieczonego, która doprowadziła do zawału serca nie oznacza przyjęcia, że nie doszło do wypadku przy pracy, jeżeli pracownik nie posiadał aktualnego zaświadczenia lekarskiegoo braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku – orzekł Sąd Najwyższy.
Dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy nie wymaga się jednoczesnego wystąpienia przyczyny i skutku. Cecha nagłości odnosi się do czasu trwania zdarzenia, a nie do oddziaływania przyczyny zewnętrznej – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
Czy zawał serca lekarza na dyżurze można uznać za wypadek przy pracy? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy? Jakie są procedury?
Czy można uznać za wypadek przy pracy sytuację, w której pracownik wcześniej wykonywał pracę fizyczną, a po wykonaniu jej, wchodząc po schodach dostał zawału mięśnia sercowego?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Podczas prowadzenia pojazdu kierowca doznał zawału serca. Po kilkudniowym pobycie w szpitalu został objęty opieką w rejonie zamieszkania. Zespół przyjął, że jest to wypadek przy pracy. Jak przebiegać ma dalsze postępowanie powypadkowe w sytuacji gdy ZUS stwierdza, że dane zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone