Sklep
Jeżeli jednostki orzekające o chorobie zawodowej jednolicie orzekną, że dane schorzenie nie jest taką chorobą, orzeczeń tych i w ślad za nimi decyzji odmawiającej uznania schorzenia za chorobę zawodową nie da się obalić innymi dowodami w postaci zeznań świadków czy zaświadczeń lekarskich uzyskanych w trybie konsultacji lub badań – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 marca 2019 r. sygn. I OSK 1045/17.
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jesteśmy firmą usługową - często realizujemy więc zadania jako podwykonawca. Firmy zlecające nam te zadania wymagają oświadczeń od nas o wypełnianiu przepisów bhp. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Są jednak i takie wymagania, aby przedłożyć kserokopie badań lekarskich pracowników. Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Czy jesteśmy do tego zobowiązani?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
1 października 2015 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 15 września 2015 r. w sprawie określenia wykazu chorób i ułomności oraz kategorii zdolności do pełnienia służby przez funkcjonariuszy celnych na niektórych stanowiskach służbowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1491).
Od 23 stycznia 2015 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone