Sklep
U pracownika gospodarczego stwierdzono krwiaka w głowie. Pracownik twierdzi, że 3 miesiące temu przewrócił się na śliskiej nawierzchni i uderzył głową o ziemię. Jest świadek tego upadku. Jednak pracownik nie zgłosił tego wówczas tego zdarzenia jako wypadek przy pracy. Nie korzystał z usług medycznych, zwolnienia lekarskiego. Czy po 3 miesiącach może zgłosić to zdarzenie jako wypadek przy pracy? Czy musi mieć zaświadczenie od lekarza, jako podstawę zgłoszenia wypadku w pracy, że zaistniały krwiak mógł powstać w wyniku tamtego upadku?
Ewa Krause
Zgłoszenie wypadku, który ostatecznie być może będzie mógł być kwalifikowany jako wypadek przy pracy, to prawny obowiązek poszkodowanego – zakładając, że może to uczynić uwzględniając stan zdrowia. Niezależnie od powyższego, obowiązkiem każdego pracownika jest zawiadomienie przełożonego o zauważonym wypadku przy pracy. Część pracodawców stoi na stanowisku, że formalnie informacja o wypadku powinna być im przekazana przez służbę BHP. Czy jest to postępowanie prawidłowe?
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Dokonał zgłoszenia wypadku po miesiącu od daty zdarzenia (jednocześnie tydzień czasu po zakończonym okresie zwolnienia lekarskiego). Czy pracodawca może ukarać pracownika karą nagany, pieniężną lub upomnienia za nieuzasadnioną zwłokę w zgłoszeniu wypadku?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy w wewnątrzzakładowym dokumencie – zarządzeniu w sprawie zgłaszania, ustalania okoliczności i przyczyn wypadków – pracodawca może zawrzeć, że podczas pracy zdalnej wypadek może zgłosić domownik i może być świadkiem zdarzenia?
Obowiązkiem prawnym pracownika, o ile jego stan zdrowia na to pozwala, jest zawiadomienie przełożonego o zdarzeniu jakim jest wypadek. Formalnie jest to okoliczność wystarczająca dla uruchomienia postępowania powypadkowego. Dość powszechnie stosowaną praktyką jest jednak zobowiązywanie poszkodowanych pracowników do bardziej formalnego dokonania zgłoszenia – w postaci pisemnej. W przypadku takiej formy zgłoszenia wypadku przy pracy trudno jednak mówić o wymogu niezwłoczności.
Wypadku przy pracy, nie powinien być tajemnicą osoby poszkodowanej. Obowiązkiem poszkodowanego, jeżeli jego stan na to pozwala, jest niezwłoczne zawiadomienie o wypadku przełożonego. Obowiązek taki spoczywa ponadto na każdym pracowniku. Jednak w przepisach szczególnych, regulujących zakres obowiązków osób kierujących pracownikami, obowiązek zawiadomienia nie jest jasno określony. Może to budzić wątpliwości, czy w przypadku zatajenia wypadku przez poszkodowanego, osoba kierująca pracownikami musi zawiadomić o zdarzeniu przełożonego.
Sebastian Kryczka,
Czy pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy u poprzedniego pracodawcy, a nie zgłosił tego faktu w trakcie trwania umowy, może starać się o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku u tego byłego pracodawcy? Jak powinno wyglądać takie zgłoszenie?
Pracownik zgłosił wypadek w pracy – niestety zgłosił go przynosząc ZUS ZLA na 7 dni wydane przez lekarza chirurga (zdarzenie miało miejsce 21.09. o godz. 13.00, zwolnienie od 22.09.) Według pracownika w trakcie pracy na budowie osunęła mu się ziemia i wpadł w wykop o głębokości około 1m powodując ból, a później opuchliznę nogi. Nie zgłosił nic zdarzenia, skończył zmianę roboczą. Pracownik nie ma żadnej dokumentacji potwierdzającej uraz – karty informacyjnej bądź czegokolwiek. Brak też bezpośrednich świadków wypadku. Co zrobić w takiej sytuacji? Uznać opuchliznę jako uraz?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W obecnym czasie wielu pracodawców zatrudnia swoich pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracownicy Ci niestety również ulegają wypadkom przy pracy. I wówczas muszą dokonać zgłoszenia wypadku przy pracy. Aby ułatwić tę procedurę przygotowaliśmy wzór dokumentu gotowy do wypełnienia. Dokument ten dotyczy wypadku pracownika, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1242).
W trakcie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w czerwcu nauczyciel podczas pokazu ćwiczenia źle stanął na prawą nogę, w wyniku, czego poczuł mocny ból w stawie kolanowym prawej nogi. Nikogo z przełożonych o zdarzeniu nie poinformował. Nikogo nie prosił również o udzielenie pomocy medycznej, ponieważ uraz wydawał mu się niegroźny. W następnych dniach prowadził normalne zajęcia w szkole. Później jednak dolegliwości związane z bólem w kolanie nasiliły się. Do lekarza ortopedy zgłosił się w lipcu. Po wykonaniu badań stwierdzono uszkodzenie stawu kolanowego prawej nogi. Po powrocie z wakacji zgłosił zaistniałe zdarzenie wicedyrektorowi szkoły w sierpniu. Czy opisane zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy?
Jak rozwiązać problem zgłaszania wypadków przy pracy - otrzymuję późno informacje o zaistniałych zdarzeniach, np. wypadek zdarzył się w marcu a ja informację dostaję od Kierownika w czerwcu, jak rozwiązać problem terminowego zgłaszania wypadków? Poza tym, jak numerować wypadki przy pracy ? Wspomniany przeze mnie wypadek miał miejsce w marcu od tego czasu było jeszcze 5 innych, które zostały wprowadzone do rejestru, proszę o informację czy mam poprawić rejestr wypadków, tzn. zmienić go i ułożyć zgodnie z terminem ich występowania czy nadać mu kolejny numer?, i jak do tego się ustosunkuję PIP czy może nałożyć za taką sytuację mandat?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownica po powrocie ze zwolnienia lekarskiego podczas, którego miała operacje nogi, przeszła badania kontrolne i powróciła do pracy. W czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych uszkodziła sobie nogę (podczas wsiadania do samochodu służbowego), przez kilka dni chodziła z bolącą nogą co było widoczne i poszkodowana rozmawiała z pracodawcą na ten temat, z powodu ciągłego bólu udała się do lekarza, który skierował ją na ponowną operację, po powrocie ze szpitala poszkodowana chciała zgłosić wypadek w pracy, na co pracodawca stwierdził że jest za późno i może poszkodowaną jeszcze ukarać za niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków pracowniczych (zbyt późne zgłoszenie wypadku), czy ma rację?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy można ukarać pracownika za opóźnione zgłoszenie wypadku? Jeżeli tak, to jaka to może być kara?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jestem na okresie próbnym, uległem wypadkowi w pracy. Zakład proponuje przedłużenie mojej umowy w zamian za nie zgłaszanie wypadku. Co mogę stracić, a co zyskać na takim układzie?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone