Sklep
Sprawdź, które akty prawne zmienią się w dniach 6 – 12 czerwiec 2022 r. Poznaj najnowsze akty prawne oraz dowiedz się, które przepisy przestają obowiązywać w tym tygodniu. Portal BHP przygotował zestawienie aktów prawnych dzięki, któremu będziesz na bieżąco w temacie zmieniających się przepisów.
Sprawdź, jakie zmiany w aktach prawnych wchodzą w życie w okresie 23 - 29 maja 2022 r. Poznaj najnowsze akty prawne oraz dowiedz się, które przepisy przestają obowiązywać w tym tygodniu. Portal BHP przygotował zestawienie aktów prawnych dzięki, któremu będziesz na bieżąco w temacie zmieniających się przepisów.
Pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłki wydawane ze względów profilaktycznych w formie jednego dania gorącego. Od 2 lipca 2019 r. obowiązuje zmiana w przepisach rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, która ułatwia życie pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników pracujących w terenie, gdzie zapewnianie posiłków jest bardziej problematyczne niż ma to miejsce w stosunku do pracowników wykonujących pracę w stacjonarnym miejscu pracy.
Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W połowie 2019 r. zaświadczenia kwalifikacyjne dla osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne będą wydawane na czas określony nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 10 lat. Zmiana ta jest wynikiem nowelizacji ustawy o dozorze technicznym, którą to nowelizację podpisał już Prezydent. Zobacz, jakie jeszcze zmiany w przepisach o dozorze technicznym wprowadzi nowelizacja, która generalnie wchodzi w życie od stycznia 2019 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Nowy Kodeks pracy jest potrzebny, a propozycje przedstawione w marcu br. nie pójdą do kosza – twierdzi wiceminister pracy Stanisław Szwed. Jednak zmian nie należy się spodziewać zbyt szybko. W przypadku przepisów dotyczących bhp to dość dobra wiadomość. Być może przyszłe projekty Kodeksu pracy poświęcą więcej uwagi na aktualizację zapisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pod koniec sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym. Zmiany dotyczą m.in. procedury weryfikacji i uznawania uprawnień oraz wydawania zaświadczeń jedynie na określony czas. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Nowy Kodeks pracy nie zostanie uchwalony przez Sejm obecnej kadencji, zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Resort będzie starał się przeprowadzić te zmiany, które jest w stanie jeszcze w tej kadencji, przy obopólnej zgodzie partnerów społecznych, wprowadzić – zadeklarował Sebastian Szwed. Podkreślił też, że nowe kodeksy mają ułatwiać ochronę praw pracowniczych i funkcjonowanie przedsiębiorcy.
Od 1 maja 2017 r. obowiązują zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych przez rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 25 kwietnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. poz. 854). Zmiany te dotyczą głównie wprowadzenia nowych dopuszczalnych norm dotyczących obciążenia fizycznego, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów, dla kobiet niebędących w ciąży lub w okresie karmienia piersią ale nie tylko. Zobacz co uległo zmianie w zakresie ręcznych prac transportowych, wysłuchaj prelekcji na ten temat prowadzonej przez eksperta Portalu BHP.
Będzie nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali. Wydanie nowego rozporządzenia to następstwo ujawnionej, w trakcie kontroli PIP, konieczność dostosowania przepisów do nowoczesnej technologii. Projekt nowego rozporządzenia trafił już do konsultacji publicznych. Zobacz, czym nowe rozporządzenie będzie różnić się od dotychczasowego.
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Ministerstwo rozwoju przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali. Obecnie obowiązujące przepisy pochodzą z grudnia 1999 r. i nie nadążają za nowoczesną technologią stosowaną obecnie w przemyśle odlewniczym. Nowe rozporządzenie ma dostosować przestarzałe przepisy do aktualnego stanu techniki. Zobacz, co zdaniem resortu rozwoju wymaga zmiany.
Potrzebna jest zmiana definicji samokształcenia kierowanego, tak aby uwzględnione zostały w niej również osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek. Ponadto przepisy o szkoleniach bhp powinny jasno uwzględniać tę grupę osób w szkolenia wstępnych (ogólnym oraz stanowiskowym). Takie jest zdanie Zespołu ds. BHP powołanego przez Pracodawców RP, który zebrał się po raz drugi 28 listopada br.
Nowe rozporządzenie w sprawie nadania statutu Biuru do spraw Substancji Chemicznych przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Rozporządzenie to określa m.in. szczegółowe zadania Inspektora do spraw Substancji Chemicznych, organizację Biura do spraw Substancji Chemicznych. Na mocy projektowanego rozporządzenia zwiększy się zakres zadań Inspektora ds. Substancji Chemicznych. Poznaj projektowane zmiany.
9 czerwca 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 11 maja 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 720).
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone