Okres użytkowania odzieży ochronnej a wymiar czasu pracy
Pytanie: Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy wydłuża się okres użytkowania odzieży ochronnej proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia?
Nie ma przeszkód, aby w zakładowej tabeli norm przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego zróżnicować okresy używalności odzieży ochronnej odpowiednio do wymiaru zatrudnienia pracownika. Należy jednak pamiętać, że ustalając okresy używalności należy uwzględniać deklarowany przez producenta okres przydatności do użycia.
Odzież ochronna to odzież, która okrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami.
Zakładowe tabele norm przydziału
Szczegółowy wykaz stanowisk pracy, na których powinny być stosowane określonego rodzaju odzież i obuwie robocze, odzież ochronna, środki ochrony indywidualnej oraz przewidywane okresy ich używalności, powinny być zawarte w zakładowej tabeli norm przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego.
Zakładowe tabele norm przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, zwykle w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także gdy na pracodawcy nie ciąży obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy - pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy. Funkcje doradcze - przy sporządzaniu tabeli należności - powinna pełnić zakładowa służba bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy (jeżeli został wybrany).
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.