Praca przy negatoskopie a okulary korygujące wzrok
Pytanie: Czym jest negatoskop? Czy pracownikowi obsługującemu to urządzenie należy zrefundować okulary korygujące wzrok?
Negatoskop to urządzenie służące do przeglądania negatywów, często używane do przeglądania zdjęć rentgenowskich. Jest to praca, która mocno obciąża narząd wzroku. Żadne przepisy nie nakazują pracodawcy refundacji zakupu okularów dla pracownika przy negatoskiepie. Jednak jeżeli pracodawca uzna za konieczne stosowanie na stanowisku pracy przy ocenie zdjęć radiologicznych na negatoskopie okularów ochronnych, to powinien je dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie.
Przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nakazują pracodawcy zapewnienie okularów korekcyjnych pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe, za które uważa się urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.
Praca przy negatoskopie
W przypadku pracy przy negatoskopach przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie mają zastosowania, gdyż negatoskop, jako urządzenie wyposażone w matowy, równomiernie podświetlony ekran, na którym umieszcza się błonę rentgenowską w celu jej przeglądania i analizowania oraz niepracujące w trybie alfanumerycznym lub graficznym (niezależnie od metod uzyskiwania obrazu), nie spełnia wspomnianych wymagań, pozwalających uznać go za monitor ekranowy.
Odmiennie będzie kształtowała się sytuacja, gdy stosowane będą techniki cyfrowe, podczas których obraz po zmianie na obraz cyfrowy, na przykład za pomocą skanowania laserowego lub przy zastosowaniu radiografii cyfrowej, wyświetlany będzie na monitorze komputera. W takim przypadku stanowisko odczytu i analizy obrazu będzie stanowiskiem wyposażonym w monitor ekranowy.
Uwaga!
Pracownik nabywa prawo otrzymania od pracodawcy okularów korygujących wzrok, jeżeli:
- uzyska orzeczenie lekarskie zalecające stosowanie okularów korekcyjnych,
- zatrudniony jest przy obsłudze monitora ekranowego przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (należy przez to rozumieć połowę czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie pracy na cały etat).
Jeżeli oba te warunki nie występują jednocześnie, to bez względu na to czy pracownik ma wadę wzroku czy nie, nie nabywa prawa do otrzymania okularów korygujących wzrok od pracodawcy.
Bhp przy negatoskopie
Właściwa organizacja pomieszczeń i stanowisk pracy oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego jej wykonywania mają istotny wpływ na zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczegółowe wymagania w tym zakresie określają przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi, które odnoszą się m.in. do negatoskopów medycznych. Jednak i one nie przewiduje stosowania okularów ochronnych przy pracy na negatoskopach.
Uwaga!
Dla ochrony wzroku radiologa bardzo ważne jest, aby używać włącznika dopiero po umieszczeniu błony na ekranie, ponieważ ekspozycja o maksymalnej jaskrawości może być szkodliwa dla oczu.
Ponadto pomieszczenie, w którym znajduje się stanowisko oceny i opisu wyników badań rentgenowskich, powinno być wydzielone oraz wyposażone w urządzenia umożliwiające zaciemnienie okna. Negatoskopy powinny być rozmieszczenie z dala od źródeł światła i w sposób zapobiegający ich wzajemnemu oddziaływaniu jako źródeł światła. Zewnętrzne oświetlenie negatoskopu mierzone na jego powierzchni nie powinno przekraczać 50 lx.
Uwaga!
Obsługa negatoskopu wymaga ogromnego skupienia i utrzymywania wzroku w jednym punkcie. Wykonywanie takiej pracy przez wiele lat może również niekorzystnie działać na wzrok. Przeciwwskazaniem do obsługi negatoskopu są choroby oczu (np. jaskra).
§ 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz.U. nr 180, poz. 1325)
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.