Wysokość odszkodowania za zniszczoną odzież a wypłacany ekwiwalent
Pytanie: Część pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w terenie, za używanie własnej odzieży do celów służbowych otrzymuje zgodnie z zarządzeniem dyrektora określony ekwiwalent pieniężny na dany rok. Jeden z inspektorów podczas wykonywania swych obowiązków służbowych został oblany przypadkowo farbą chlorokauczukową białą - w efekcie spodnie pomimo prania chemicznego utraciły bezpowrotnie swoje cechy używalności. Czy temu pracownikowi należy wypłacić odszkodowanie? Jeśli tak, to w jaki sposób obliczyć jego kwotę ?
Pracownika wyposaża się w odzież roboczą (wypłaca się ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej), gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Skoro pracownikowi był wypłacany ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej to została również ustalona wartość odzieży oraz okres używalności. Ustalenie przysługującego pracownikowi odszkodowania należy dokonać z uwzględnieniem powyższych elementów.
Przykład
Jeżeli pracownik miał na sobie garnitur, a zniszczeniu uległy spodnie ustalając odszkodowanie należy przyjąć wartość garnituru pomniejszona o ewentualne zużycie.
Nie ma przeszkód, aby pracodawca wypłacenie odszkodowania uzależnił od wydania mu zniszczonego garnituru.
art. 2377 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.