Przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy
Jaka jest procedura przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy?
Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem: lekarzy systemu, pielęgniarek systemu, ratowników medycznych, a także mogą być prowadzone przez nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Forma szkolenia
Szkolenie uwzględniające specyfikę zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, realizowane jest w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Prowadzi je lekarz systemu, pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe. Natomiast zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie wsparcia psychicznego poszkodowanych prowadzi psycholog posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe.
Egzamin końcowy
Szkolenie kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem szkolenia. Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem szkolenia.
Egzamin powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu, składającego się z zestawu 30 zadań testowych wybranych przez kierownika merytorycznego szkolenia. Podstawą do zaliczenia egzaminu teoretycznego jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi co najmniej na 90% zadań testowych. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego stanowi z kolei warunek konieczny dopuszczenia do egzaminu praktycznego.
Na egzaminie praktycznym osoba zdająca wykonuje:
- resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie z elektronicznym monitorowaniem i oceną wykonywanych czynności wraz z możliwością wydruku danych oraz
- dwa losowo wybrane zadania egzaminacyjne sprawdzające praktyczne postępowanie w ramach pierwszej pomocy.
W przypadku gdy osoba zdająca nie zaliczy w całości lub w części egzaminu lub nie przystąpi do niego w całości lub w jego części, z ważnych przyczyn losowych, może przystąpić do egzaminu lub jego części w następnym terminie, nie więcej jednak niż 2 razy.
Aby zaliczyć egzamin praktyczny należy uzyskać z niego co najmniej ocenę dostateczną. Potwierdzeniem zdanego egzaminu jest zaświadczenie wydane przed podmiot organizujący szkolenie o ukończeniu szkolenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zaświadczenie takie ważne jest przez okres 5 lat od dnia wydania.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz.U. nr 139, poz. 1132).
Michał Wojciechowski
specjalista z zakresu bhp
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.