Czy zakażenie nauczyciela COVID -19 w szkole to wypadek przy pracy?

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Edukacji od 1 września zarówno uczniowie i nauczyciele mają wrócić do szkół. Rozpatrzmy więc czysto hipotetycznie, co w przypadku gdy dojdzie do stwierdzenia zakażenia w szkole COVID-19 i zarażeni zostaną nauczyciele? Czy będzie to wypadek przy pracy? Czy będzie to wypadek zbiorowy? Czy będzie to wypadek ciężki, jeżeli przebieg choroby będzie ciężki?
Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nauczycieli w zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 to wyzwanie dla służb bhp. Nauczyciele znajdą się bowiem w grupie pracowników wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem podczas zajęć szklonych. Niestety dzieci i młodzież to nadal duże zagrożenie bezobjawowego roznoszenia COVID-19. Odpowiedzmy sobie zatem na zadane we wstępie pytania, dotyczące kwestii wypadków przy pracy, a zakażenia koronawirusem nauczycieli.
Autor: Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Korzyści
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci;
-
Przygotować się do pracy służby bhp w placówce oświatowej na nadchodzący nowy rok szkolny 21/22
-
Prawidłowo postąpić w przypadku nauczyciela zarażonego COVID-19.
-
Uniknąć nieprawidłowości w postępowaniu powypadkowym.
Pozostało jeszcze 77% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
-
Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
-
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
-
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.