Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy, a kwestie bhp.

Coraz więcej pracodawców wyposaża w hulajnogę elektryczną zakłady pracy w celu przemieszczania się pracowników. Jednak sam zakup takiego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Poruszającym się hulajnogami elektrycznymi pracownikom należy zapewnić bezpieczeństwo jej użytkowania. Poznaj obowiązki bhp w zakresie korzystania z hulajnogi elektrycznej przez pracowników w pracy.
Pracodawcy w celu przyśpieszenia przemieszczania się pracowników po terenie zakładu pracy wyposażali swoich pracowników w różne wehikuły. Były już rowery, rolki, a teraz przyszedł czas na hulajnogi eklektyczne. Jednak trzeba pamiętać, że kupując w taki sprzęt musimy zadbać o bezpieczeństwo jego użytkownika. W związku z tym do pracowników służby bhp trafiają zapytania o kwestie związane z bhp z użyciem hulajnogi elektrycznej? Czy potrzebna jest instrukcja bhp i instruktaż stanowiskowy? Czy pracownik powinien przejść dodatkowe badania medyczne? Czy firma musi wyposażyć pracownika w kask? Jakie inne środki ochrony zapewnić osobie, której pracodawca udostępni do korzystania hulajnogę elektryczną? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Autor: Kamil Szyszkiewicz
Korzyści
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
-
Zapewnić bezpieczne warunki użytkowania hulajnogi eklektycznej w zakładzie pracy.
-
Oszacować ewentualne możliwe wydatki związane z potrzebnym sprzętem do bezpiecznego korzystania z hulajnogi elektrycznej w ramach obowiązków służbowych.
-
Opracować konieczne dokumenty bhp związane z obsługa i używaniem hulajnogi elektrycznej przez pracowników.
Czytaj także: Jak kwalifikować wypadek w drodze do pracy pracownika z zadaniowym czasem pracy?>>>
Pozostało jeszcze 80% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
-
Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
-
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
-
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji
Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Ma doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania BHP w branżach energetycznej i meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.