Kontrole PIP w dobie epidemii COVID-19

Kontrole PIP w czasie epidemii COVID-19 w zakładach pracy nie ustały. Prowadzone są w nowych formach zdalnie lub hybrydowo – ewentualnie tradycyjnie stacjonarnie. Obecnie dotyczą, obok zagadnień kontrolowanych przed okresem epidemii, również kwestii związanych z właściwą organizacją pracy w narażeniu na nowy czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus. Sprawdź zatem, co skontroluje inspektor pracy w czasie epidemii COVID-19?
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.Powyższa zasada wynika z art. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, która to ustawa jest aktem regulującym czynności kontrolne i nadzorcze realizowane przez inspektorów.
Autor: Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Korzyści
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
-
Przygotujesz się do kontroli PIP w czasie epidemii,
-
Dowiesz się, co może interesować inspektora pracy podczas kontroli,
-
Spokojnie przygotujesz się na wizytę inspektora pracy podczas epidemii.
Pozostało jeszcze 93% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
-
Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
-
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
-
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.