Wyznaczanie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji - dokumentacja
Jak udokumentować wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji?
Dokumentem potwierdzającym wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników może być wykaz sporządzony w formie tabelarycznej, zawierający czytelne informacje o wyznaczonych pracownikach, podpisany przez pracodawcę (lub upoważnioną osobę).
Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Wyznaczeni pracownicy powinni posiadać ukończone szkolenie przygotowujące do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania takich działań. Liczba wyznaczonych pracowników, zakres ich szkolenia oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
O wyznaczonych pracownikach (w tym o wprowadzanych zmianach) pracodawca jest obowiązany informować wszystkich zatrudnionych pracowników. Informacje te powinny obejmować:
- imiona i nazwiska wyznaczonych pracowników,
- miejsce wykonywania pracy (nazwa wydziału lub innej komórki organizacyjnej),
- numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej komórkowego (np. telefonu komórkowego).
Z dokumentem, w których wyznaczono pracowników do wyżej wymienionych zadań powinni być zapoznani wszyscy pracownicy. Ponadto powinien on być wywieszony w odpowiednim miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich pracowników (np. na tablicy informacyjnej). Dokument taki powinien być na bieżąco aktualizowany i utrzymywany w stanie umożliwiającym łatwe odczytanie zawartych w nim informacji.
Wykaz pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy powinien być wywieszony w widocznym miejscu w punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach.
Polecamy wzór dokumentu potwierdzającego wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
art. 2071 , 2091 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 44 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
Wiktor Leszczyński
naczelnik wydziału w Departamencie
Warunków Pracy MPiPS
Magister inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej; posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; obecnie zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Prawa Pracy (do 2006 r. naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy); autor wielu projektów aktów prawnych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wdrażających prawo Unii Europejskiej
Inne artykuły w kategorii Ochrona PPOŻ
Powiązane treści
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.