11 rakotwórczych substancji chemicznych, dla których mają być ustalone limity NDS

13 października 2016 r. europejscy ministrowie pracy doszli do porozumienia w zakresie nowych przepisów mających chronić pracowników przed rakotwórczymi substancjami w miejscu pracy. Porozumienie dotyczy m.in. określenia limitów NDS w miejscu pracy dla 11 substancji rakotwórczych. Sprawdź, do jakich substancji chemicznych mają odnosić się nowe ograniczenia.
Wypracowane, przez wszystkich ministrów pracy z państw europejskich, w Luksemburgu porozumienie zmierza do zmiany dyrektywy 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Jednym z obowiązków, jaki nakłada ta dyrektywa na pracodawców, jest przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z narażeniem pracowników na działanie określonych substancji rakotwórczych.
Jakie substancje chemiczne, co do których mają zostać określone limity NDS, znalazły się na liście ministrów pracy?
Właśnie w tym zakresie (obowiązków pracodawców związanych z występowaniem w miejscu pracy rakotwórczych substancji chemicznych) ministrowie opracowali listę 11 najważniejszych czynników chemicznych, dla których ustalone zostaną limity. Czyli określone zostaną wartości NDS w powietrzu rakotwórczych substancji chemicznych w miejscu pracy. Na listę mają zostać wpisane:
- krzemionka krystaliczna w formie pyłu respirabilnego,
- 1,2-Epoksypropan,
- 1,3-Butadien,
- 2-Nitropropan,
- akryloamid,
- bromoetylen,
- związki chromu (VI),
- tlenek etylenu,
- hydrazyna,
10. o-Toluidyna i ogniotrwałe włókna ceramiczne (RCF)
Dyrektywa ma zmienić też limity stężenia monomeru chlorku winylu (VCM) i pyłu drewna twardego.
Jakie są proponowane zmiany przepisów dyrektywy unijnej?
Przepisy zmienionej dyrektywy miałyby m.in.:
- Wprowadzać minimalne wymagania dotyczące eliminacji i ograniczania wszystkich substancji rakotwórczych i mutagenów.
- Wprowadzić też wymóg zastępowania – o ile to możliwe – niebezpiecznych chemikaliów substancjami, które nie stwarzają zagrożenia albo są mniej groźne.
- Nakładać na pracodawców obowiązek dokonywania oceny ryzyka związanego z narażeniem pracowników na działania szczególnych substancji kancerogennych i mutagenów (o ile takie zagrożenia istnieją, pracodawca będzie musiał podjąć środki zapobiegawcze).