czynniki rakotwórcze i mutagenne

substancje reprotoksyczne rakotówrcze mutagenne

Substancje reprotoksyczne obok rakotwórczych i mutagennych w Kodeksie pracy.

29 czerwca 2024 r. wchodzą w życie zmiany do Kodeksu pracy, które implementuję do polskiego prawa przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. Dyrektywa ta wprowadziła istotną zmianę merytoryczną w dyrektywie 2004/37/WE, rozszerzając jej zakres na substancje reprotoksyczne.

Sama Dyrektywa 2004/37/WE jest wdrożona do polskiego prawa w kilku aktach prawnych. W zakresie swojej regulacji wdraża ją art. 222 Kodeksu pracy. Natomiast rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia regulują dalsze jej przepisy na gruncie prawa polskiego. Mowa o rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 156).

Tak więc, zmiany w Dyrektywie 2004/37/WE pociągają za sobą konieczność zmiany w polskich przepisach.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Substancje o działaniu reprotoksycznym - webinar

Substancje o działaniu reprotoksycznym, rakotwórczym, mutagennym.

Od 29 czerwca 2024 r. obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy wprowadzające do polskiego systemu prawnego substancje o działaniu reprotoksycznym. Dotychczas wyróżnia były substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. W związku z ich występowaniem na stanowiskach pracy pracodawcy musieli wywiązać się z określonych obowiązków. Zapraszam do obejrzenia webinaru, w którym przypomnimy obowiązki pracodawcy, zatrudniającego pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym. Sprawdzimy także, jakie obowiązki pracodawców, których pracownicy podczas pracy mają kontakt z substancjami reprotoksycznymi.

Podobnie, jak w przypadku substancji rakotwórczych czy mutagennych, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy. Mogą mieć bowiem poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników, a także ich potomstwa.

Substancje reprotoksyczne są to substancje, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie 2022/431 substancja reprotoksyczna oznacza „substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 )”.

Zgodnie z informacją Centralnego Instytutu Medycyny Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego substancje reprotoksyczne występujące w polskich przedsiębiorstwach to m.in:

  • toluen,

  • styren,

  • etoksyetanol,

  • nitrobenzen,

  • tlenek węgla,

  • bisfenol A,

  • estry kwasu ftalowego,

  • metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie oznaczenia H z rozporządzenia CLP określające zagrożenie dotyczące substancji reprotoksycznych, koniecznie zobacz ten webinar.

Po zalogowaniu obejrzysz cały webinar.

Niskie stężenie substancji rakotwórczej a przekazanie informacji o substancjach chemicznych o działaniu rakotwórczym

Czy niski wynik pomiarów czynnika rakotwórczego – frakcji respirabilnej krzemionki – zwalnia z przesyłania corocznej informacji o substancjach chemicznych?

Pytanie:

W zakładzie posiadamy kotłownię na miał węglowy. Badaliśmy frakcję respirabilną krzemionki na stanowisku pracy. Wynik wyszedł poniżej 0,1 mg/m3. Czy w związku z tym, w myśl przepisu o substancjach rakotwórczych i dodaniu do listy krzemionki respirabilnej, winniśmy przesyłać informację w tym zakresie do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz do właściwego okręgowego inspektora pracy? A także, czy powinniśmy wykonać wszystkie obowiązki związane z czynnikami rakotwórczymi, wynikającymi z przepisów prawa, tj.:

  • uwzględnić krzemionkę w rejestrze prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;

  • uwzględnić pracowników narażonych na krzemionkę w rejestrze pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;

  • prowadzić szkolenia okresowe pracowników uwzględniające tematykę § 9 pkt. 2 rozporządzenia oraz odpowiednie badania profilaktyczne?

Autor: 

Lesław Zieliński

były główny inżynier zarządzania

bezpieczeństwem pracy, rejestrowany

audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel