29 czerwca 2024 r. wchodzą w życie zmiany do Kodeksu pracy, które implementuję do polskiego prawa przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. Dyrektywa ta wprowadziła istotną zmianę merytoryczną w dyrektywie 2004/37/WE, rozszerzając jej zakres na substancje reprotoksyczne.
Sama Dyrektywa 2004/37/WE jest wdrożona do polskiego prawa w kilku aktach prawnych. W zakresie swojej regulacji wdraża ją art. 222 Kodeksu pracy. Natomiast rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia regulują dalsze jej przepisy na gruncie prawa polskiego. Mowa o rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 156).
Tak więc, zmiany w Dyrektywie 2004/37/WE pociągają za sobą konieczność zmiany w polskich przepisach.
Zobacz także webinar: Substancje o działaniu reprotoksycznym, rakotwórczym, mutagennym.>>>
Kinga Grodzicka-Lisek
Występowanie w zakładach pracy substancji chemicznych, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy. Pracodawca musi w takim przypadku składać corocznie, do 15 stycznia, pisemną informację do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prawidłowe wywiązanie się z tego obowiązku wymaga zgromadzenia odpowiednich danych. Poznaj wskazówki pomocne przy zbieraniu danych do wypełnienia informacji o substancjach chemicznych.
Zanim przystąpisz się do realizacji obowiązków sprawozdawczych do organów państwowych musisz się odpowiednio przygotować. Zwykle zbierasz materiały, które pomogą Ci szybko i skutecznie wypełnić raporty. Tak samo jest w przypadku wypełniania druk z informacją dla wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy. Najpierw musisz zebrać odpowiednie dane do wypełnienia informacji o substancjach chemicznych. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie.
Kamil Szyszkiewicz
Z początkiem roku nadchodzi okres sprawozdawczy. W pierwszym kwartale nowego roku pracodawcy zobowiązani są sporządzić określone raporty. Wśród tych raportów znajduje się informacja o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Dane dostarcza się Państwowej Inspekcji Sanitarnej do 15 stycznia. Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić ten dokument i bez stresu wywiąż się z obowiązku sprawozdawczego.
Informacje o czynnikach rakotwórczych sporządza się za pomocą załącznika nr 2 rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Dane zawarte w corocznym sprawozdaniu to szczegółowe informacje o podjętych działaniach w zakresie czynników szkodliwych. Jest to obowiązek prawny, jak i wytyczne do przyszłorocznych działań redukujących ich poziom. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest regularne zmniejszanie ilości osób chorujących z powodu warunków zawodowych.
Kamil Szyszkiewicz