Sklep
Czy pracownicy powinni stosować maski bagnetowe z pochłaniaczem, jeżeli pomiar stężenia substancji rakotwórczej, np. benzenu, wynosi poniżej 0,1 NDS, a na stanowisku pracy stosowana jest wentylacja mechaniczna?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Gdzie można sprawdzić, czy dana mieszanina w danym roku jest wskazana jako rakotwórcza lub ma działanie mutagenne?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
8 dodatkowych substancji chemicznych zostanie wpisanych na listę wykazu rakotwórczych substancji w miejscu pracy. Negocjatorzy z państw członkowskich UE i PE osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany w dyrektywie ws. czynników rakotwórczych i mutagenów.
Jak wynika z przeprowadzonych kontroli PIP pracodawcy mają problem z przestrzeganiem przepisów dotyczących substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Problem wynika głównie z braku precyzji w przepisach. Dlatego PIP widzi potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach – o co wystąpiła do resortu zdrowia. Zobacz, gdzie zdaniem inspektorów jest najwięcej niedomówień i jakie zmiany należałoby wprowadzić.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jednym z obowiązków pracodawcy zatrudniającego pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, jest przeprowadzanie szkoleń okresowych tych pracowników. Aby ułatwić Wam to zadanie ekspert portalu BHP opracował prezentację, dzięki której z łatwością przygotujecie i przeprowadzicie takie szkolenie.
Jak każde szkolenie okresowe bhp, również szkolenie pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, powinno zakończyć się sprawdzianem wiedzy. Aby ułatwić Wam jego przeprowadzenie ekspert Portalu BHP przygotował test, gotowy do wydruku, wraz z kluczem odpowiedzi. Korzystając opracowanych przez ekspertów Portalu BHP materiałów, oszczędzasz czas i ułatwiasz sobie pracę.
Jest porozumienie państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie regulacji prawnych dotyczących maksymalnych stężeń rakotwórczych lub mutagennych substancji chemicznych w powietrzu w miejscu pracy – poinformowała Rada UE. Nowe regulacje prawne mają jeszcze lepiej chronić pracowników i przyczynić się do zmniejszenia liczby pracowników zapadających na choroby nowotworowe.
Lista niebezpiecznych substancji, na których działanie mogą być narażeni pracownicy w zakładzie pracy, została przez Komisję Europejską rozszerzona o 25 nowych pozycji. Komisja zaostrzyła także wartości dopuszczalne dla w sumie 31 szkodliwych substancji chemicznych. Zobacz, jakich substancji i branży dotyczą obostrzenia.
Tym razem europosłowie debatowali nad problemem ochrony zdrowia pracowników narażonych na działanie środków reprotoksycznych, czyli wpływające szkodliwie na rozrodczość. Zdaniem eurodeputowanych koniecznie substancje te powinny być traktowane w przepisach i detektywach na równi z substancjami kancerogennymi i mutagennymi. Ich zdaniem obecnie ochrona przez tymi substancjami jest za słaba.
Komisja Europejska podejmuje dalsze kroki w celu zwiększenia ochrony pracowników przed narażeniem na substancje rakotwórcze, proponując zaostrzenie norm dla siedmiu kolejnych substancji chemicznych. Komisja przedstawiła też wytyczne dla pracodawców, zwłaszcza właścicieli małych i mikroprzedsiębiorstw, które mają pomóc im w dostosowaniu się do zmienianych zasad BHP.
Gdzie i jak mogę sprawdzić czy dana substancja ma właściwości rakotwórcze lub mutagenne? Posiadam wykaz leków cytostatycznych stosowanych w moim zakładzie wraz z ich numerami CAS, a danych potrzebuję do informacji sporządzanej i wysyłanej do inspektora PIP i PIS.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przypominamy, że do 15 stycznia należy przekazać coroczną „Informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym”. Wypełniony druk informacji należy złożyć właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
13 października 2016 r. europejscy ministrowie pracy doszli do porozumienia w zakresie nowych przepisów mających chronić pracowników przed rakotwórczymi substancjami w miejscu pracy. Porozumienie dotyczy m.in. określenia limitów NDS w miejscu pracy dla 11 substancji rakotwórczych. Sprawdź, do jakich substancji chemicznych mają odnosić się nowe ograniczenia.
W zakładzie drzewnym stosowana jest impregnacja ciśnieniowa oraz zanurzeniowa. Co gdy pracownik przy impregnacji ciśnieniowej narażony jest na przebywanie przez ok 10 godzin w środowisku, w którym w powietrzu występują opary substancji rakotwórczych i mutagennych? Obecnie jako środek ochronny stosuje się półmaskę ochronną z filtrami węglowymi i robi przerwy w pracy. Czy mogę zalecić coś jeszcze?
Czy badania wszystkich substancji rakotwórczych i mutagennych na stanowiskach pracy są obowiązkowe? Czy substancje prawdopodobnie rakotwórcze też należy badać na stanowiskach pracy, czy tylko substancje rakotwórcze i mutagenne kategorii 1 i 2?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone