Będą zmiany w przepisach ogólnych bhp w zakresie środków ochrony indywidualnej

Konsultowany jest właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Planowane zmiany mają wdrożyć do prawa krajowego przepisy dyrektywy 2019/1832 w zakresie środków ochrony indywidualnej. Przepisy zmieniające mają uporządkować także stosowaną w rozporządzeniu terminologię.
Korzyści:
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Do kiedy powinny zostać wprowadzone zmiany w przepisach ogólnych bhp?
-
Skąd wynika konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp?
-
Jak wygląda propozycja zmian do przepisów ogólnych bhp?
Zmian przepisów unijnych w zakresie środków ochrony osobistej wymaga wdrożenia do prawa krajowego
Do 20 listopada 2021 r. Polska powinna wdrożyć do prawa karkowego przepisy dyrektywy Komisji (UE) 2019/1832 z 24 października 2019 r. zmieniającej załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG w odniesieniu do dostosowań o charakterze czysto technicznym (Dz. Urz. UE L 279 z 31.10.2019, str. 35).
Załączniki I, II i III do dyrektywy 2019/1832 zawierają wytyczne, których celem jest ułatwienie i wsparcie pracodawcy w doborze środków ochrony indywidualnej (dalej: ŚOI), w zależności od:
-
występującego w miejscu pracy zagrożenia,
-
rodzaju działalności,
-
gałęzi przemysłu i sektorów.
Czytaj także: Odpowiednie obuwie robocze a pora zimowa>>>
Najważniejsze zmiany wprowadzone w załącznikach do dyrektywy 2019/1832 to:
-
w załączniku I uwzględniono nowe rodzaje zagrożeń występujące w miejscach pracy, uporządkowano terminologię stosowaną w odniesieniu do zagrożeń oraz wprowadzono nieco uproszczony podział w odniesieniu do części ciała, które mają być chronione;
-
w załączniku II uwzględniono poza rodzajami ŚOI ujętymi we wcześniejszym brzmieniu załącznika, także rodzaje zagrożeń, przed którymi te ŚOI mają chronić;
-
załącznik III został opracowany w formie tabeli, dla analizy której punktem wyjścia są zagrożenia występujące w miejscu pracy. W tabeli tej rozszerzono listę rodzajów działalności (prac), przy wykonywaniu których mogą występować dane zagrożenia oraz dodano informację o gałęziach przemysłu i sektorach, których te prace dotyczą.
Wykazy ŚOI zawarte w dyrektywie mają charakter niepełny i orientacyjny, gdyż ostateczna identyfikacja zagrożeń i przydział odpowiadających im ŚOI należy do obowiązków pracodawcy.
Zmian załącznika nr 2 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
W związku z koniecznością wdrożenie przepisów zawartych w załącznikach do dyrektywy potrzebna jest zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinno to nastąpić do 20 listopada 2021 r.
Konieczne jest wprowadzenie zmian w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Przepisy zawarte w załącznikach I–III dyrektywy 2019/1832 zostały wprowadzone do tabel 1–3 w załączniku nr 2 do projektowanego rozporządzenia zmieniającego. Zmiany te mają charakter techniczny. Sprowadzają się do uszczegółowienia zagrożeń występujących w miejscach pracy w odniesieniu do poszczególnych części ciała człowieka, które mają być chronione przez konkretne rodzaje ŚOI.
Czytaj także: Szelki do ochrony przed upadkiem z wysokości osobistym środkiem ochrony indywidualnej?>>>
Obecnie w tabeli nr 1 są określone zagrożenia, przy których wymagane jest stosowanie ŚOI, w tabeli nr 2 – rodzaje prac, przy których wymagane jest stosowanie ŚOI, a w tabeli nr 3 – rodzaje ŚOI.
Dostosowanie przepisów ogólnych bhp do terminologii z prawa UE
Nowelizacja rozporządzenia wynika także z potrzeby dostosowania pojęć występujących w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp do terminologii zawartej w przepisach prawa UE i regulacjach obowiązujących w Polsce. Projektowana regulacja dostosowuje występujące w rozporządzeniu pojęcia, odnoszące się do czynników chemicznych, do obecnie obowiązującej terminologii. Chodzi o m.in.:
-
rezygnację z używanego do tej pory pojęcia „preparaty” na rzecz pojęcia „mieszaniny;
-
pojawieniem się nowych terminów w odniesieniu do substancji chemicznych i ich mieszanin, tj. „substancji stwarzających zagrożenie” i „mieszanin stwarzających zagrożenie”.
Dostosowanie przepisów ogólnych do innych rozporządzeń krajowych
Planowana jest również zmiana § 63 ust. 2. rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jest to związane z uchyleniem rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 2016 r. poz. 2057) i zastąpieniem go rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. poz. 796). Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się do kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią – nie obejmują ogółu kobiet.
Po wyrażeniu opinii w zakresie proponowanych zmian przez związki zawodowe, organizację pracodawców oraz Radę Dialogu Społecznego, możemy spodziewać się wprowadzenia zmian w życie. Prawdopodobnie do 20 listopada 2021 r.
-
rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. poz. 1650, ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp).
Redakcja Portalu BHP
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.