Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne – Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

22,87 mln – do tylu wypadków przy pracy z nadmiernego przegrzania dochodzi rocznie według najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Zmiany klimatyczne, coraz częstsze i bardziej dotkliwe w skutkach, mają ogromny wpływ na kondycję zdrowotną oraz psychiczną pracowników, a tym samym na sytuację finansową przedsiębiorstw. Stąd hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia br.) jest właśnie „Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne”. 23 kwietnia br. obchodom została poświęcona uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy (ROP) przy Sejmie RP z udziałem CIOP-PIB.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jaki związek ma bezpieczeństwo i higiena pracy ze zmianami środowiska?
-
Które ze skutków zmian klimatu mają największy wpływ na bezpieczeństwo pracowników?
-
Jak zmiany klimatyczne odbijają się na zdrowiu pracowników?
Autorzy raportu MOP pt. „Wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jak nadążyć za zmieniającymi się zagrożeniami i ryzykiem w środowisku pracy”, opublikowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, ostrzegają, że zmiany klimatu mogą prowadzić do wzrostu liczby urazów i chorób wywołanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak huragany, powodzie i susze. Co istotne, to właśnie pracownicy często jako pierwsi są narażeni na zagrożenia, przez dłuższy czas i z większą intensywnością niż ogół populacji.
Skutki zmian klimatu a konsekwencje dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników
MOP wskazuje też sześć najistotniejszych skutków zmian klimatycznych przynoszących negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników:
-
zbyt wysoką temperaturę,
-
promieniowanie UV,
-
ekstremalne zjawiska pogodowe,
-
zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy,
-
choroby wektorowe (czyli choroby przenoszone przez komary, kleszcze, pchły itp.),
-
środki chemiczne stosowane w rolnictwie.
Wzrost zachorowań wśród pracowników związany ze zmianami klimatycznymi
Zaobserwowano również wzrost zachorowań wśród pracowników na nowotwory, choroby układu krążenia i układu oddechowego. Częściej dochodzi też do zwyrodnienia plamki żółtej i innych problemów ze zdrowiem oczu wywołanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Pracownicy z większą częstotliwością komunikują także problemy ze zdrowiem psychicznym.
Zmiany klimatu niosą ze sobą również zagrożenia dla kondycji gospodarki. Obniżona wydajność pracowników, zakłócenia w prowadzeniu działalności gospodarczej i uszkodzenia infrastruktury spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi mogą prowadzić do wysokich strat finansowych.
Wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
Z okazji obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy szereg organizacji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw organizuje własne wydarzenia. W Sejmie 23 kwietnia odbyła się uroczysta sesja ROP, połączona z konferencją dla przedstawicieli organizacji zajmujących się m.in. bhp w pracy. Tego samego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie zorganizowali 6. edycję konferencji związanej z obchodami. Natomiast NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk zorganizował 25 kwietnia konferencję i debatę „Czy dialog międzyzakładowy ma wpływ na warunki pracy” we Wrocławiu.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.