Co grozi pracodawcy za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań lekarskich

Przyjmując pracownika do pracy, a także w czasie całego jego okresu zatrudnia pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie pracownika. Już na wstępie musi upewnić się że pracownik może być zatrudniony na danym stanowisku pracy. A co jeżeli zaniecha tego obowiązku? Czy wiesz, jakie konsekwencje grożą pracodawcy za dopuszczenie do pracy pracownika bez badań lekarskich? Sprawdź sam.
Informacje zawarte w tym artykule:
- możesz wykorzystać podczas szkolenia bhp pracodawców
- pozwolą Ci uniknąć negatywnych konsekwencji w przypadku kontroli PIP
- wskażą Ci jakiego pracownika możesz zwolnić od wstępnych badań lekarskich
Pracodawca, jako organizator pracy w zakładzie, ma m.in. obowiązek dbać o przestrzeganie przepisów i zasad bhp oraz organizować pracę w bezpieczny sposób. Jednym z obowiązków w tym zakresie jest skierowanie pracownika na badania profilaktyczne, które mają stwierdzić, czy pracownik może wykonywać pracę na danym stanowisku. Już na wstępie należy zaznaczyć, ze w myśl przepisów Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez badań lekarskich. Za skierowanie na badania profilaktyczne i wyegzekwowanie od pracownika tych badań we właściwym terminie odpowiada wyłącznie pracodawca.
Działania pracodawcy, który nie przestrzega praw pracowników mogą zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, a nawet przestępstwo. W konsekwencji pracodawcy grożą sankcje wynikające nie tylko z Kodeksu pracy, ale też z Kodeksu cywilnego jak również z Kodeksu karnego.
Zapomniałeś, czy też chciałeś uniknąć swoich obowiązków – ponosisz odpowiedzialność
Proszę mieć na uwadze, że osoby dopuszczające się wykroczeń lub przestępstw przeciwko prawom pracownika ponoszą odpowiedzialność zarówno wtedy, gdy działają z winy umyślnej, jak i nieumyślnej.
Kto może ukarać pracodawcę za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań lekarskich?
Kontrole przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy w zakresie ochrony zdrowia pracowników, są przeprowadzane przez uprawnione organy państwowe, tj.:
- Państwową Inspekcję Pracy,
- Państwową Inspekcję Sanitarną.
Dopuszczenie pracownika do pracy bez badań lekarskich obciążone jest sankcjami (np. nakaz, wystąpienie, decyzja, mandat).
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego w wysokości od 1000 do 2000 zł. Również inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dalej: PIS) są uprawnieni do nakładania kar grzywny wobec osób winnych zaniedbań w przypadku naruszenia praw o ochronie zdrowia i ochronie pracy.
PIS może zastosować upomnienie, lub zastosować grzywnę w drodze mandatu karnego. Ponadto PIS pobiera opłatę za czynności kontrolne w przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących przepisów przez pracodawcę.
W przypadku dopuszczenia pracownika do pracy bez badań lekarskich, pracodawca podlega odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, która dotyczy działań pracodawcy, wymienionych w Kodeksie pracy. Sankcją jest kara grzywny.
Grzywna a nawet kara więzienia może grozić pracodawcy za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań lekarskich
Zgodnie z Kodeksem pracy, kto, będąc odpowiedzialnym za stan bhp albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bhp, podlega karze grzywny od 1000 do 30 tysięcy zł.
W przypadku poważnego niedopełnienia obowiązków w zakresie bhp pracodawca, może ponieść odpowiedzialność karną. Przypadki takich naruszeń określone zostały w Kodeksie karnym.
Proszę zwrócić uwagę, że to pracodawca jest odpowiedzialny przede wszystkim za zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli nie dopełni swoich obowiązków w tej kwestii, narażając tym samym pracowników na utratę zdrowia lub życia, podlega nawet karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jednak może się zdarzyć, że zaniedbania pracodawcy nie są zamierzone, a nieumyślne. W takiej sytuacji podlega karze pozbawienia wolności do roku, ewentualnie karze ograniczenia wolności lub grzywnie. Ponadto, jeśli pracodawca dobrowolnie usunął grożące niebezpieczeństwo, nie będzie podlegał przewidywanym karom.
Orzeczenie
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że „wymóg posiadania aktualnych badań lekarskich przez pracownika obciąża pracodawcę, nie może on dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pracodawca jest bowiem odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś w przypadku ich nieprzestrzegania to pracodawca, a nie pracownik podlega karze”.
Pracodawca może również ponosić odpowiedzialność cywilną za niedopełnienie swoich obowiązków i zostać obarczony odszkodowaniem
Niezastosowanie się pracodawcy do przepisów o konieczności skierowania pracownika na badania lekarskie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
Na cywilnoprawne ujęcie odpowiedzialności pracodawcy pozwala regulacja Kodeksu pracy, która odsyła do kodeksu cywilnego w zakresie spraw nieuregulowanych w prawie pracy zastrzegając przy tym, że z kodeksu cywilnego można stosować te normy, które nie są sprzeczne z prawem pracy.
Przy tym zgodnie z regułami prawa cywilnego, odpowiedzialność pracodawcy nie podlega ograniczeniom, lecz jest określona tylko dolna jej granica. Dla odpowiedzialności pracodawcy nie ma też znaczenia, czy szkoda została przez niego wyrządzona umyślnie, czy nieumyślnie.
Odpowiedzialność pracodawcy z zależności od sytuacji może mieć charakter kontraktowy lub deliktowy za szkody powstałe w wyniku czynu niedozwolonego. Kodeks cywilny daje pracownikowi lub członkom rodziny pracownika, który poniósł śmierć, możliwość wystąpienia z powództwem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za szkody wynikłe z pracy bez ważnych badań lekarskich (wstępnych, okresowych lub kontrolnych).
Jednak nie wszystkich nowo zatrudnianych pracowników trzeba poddawać badaniom lekarskim
Jednak jest światełko w tunelu, bowiem wstępnym badaniom lekarskim od 1 kwietnia 2015 r. nie podlegają osoby:
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych,
- przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy, a pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych
(art. 229 § 11 i § 12kp).
- art. 22 § 1, art. 207, art. 229, art. 283 § 1, 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze. zm.);
- art. 61 §1 i 4 Ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 poz. 23 ze zm.);
- art. 220 Ustawa z 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1137 ze zm.),
- art. 415, art. 416, art. 444 – 446 Ustawy z 02 marca 2017 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz., 459),
- art. 36 Ustawy z 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1412),
- wyrok WSA w Szczecinie z 25 czerwca 2010 (II SA/Sz 542/10).
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.

mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista d/s BHP, wykładowca akademicki przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Laureat konkursu PIP "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" w 2013r. Wieloletni pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zespołem pracowników służby BHP i Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa pomorskiego. Współuczestniczy w projektowaniu kierunków polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.