Sklep
Jak wynika z Raportu Zawodowy styl życia. Różne oblicza pracy Polaków1, to właśnie spotkania i wyjazdy integracyjne są najlepszą okazją do zacieśniania relacji wśród pracowników – wskazało na nie odpowiednio 67 proc. i 59 proc. respondentów. Praca zdalna i hybrydowa, zmiany kadrowe oraz urlopy wakacyjne wzmocnią potrzebę organizacji integracji zespołów, co przełoży się na kumulację spotkań i wyjazdów firmowych. Kto wówczas powinien zadbać bezpieczeństwo pracowników? Kto ponosi odpowiedzialność i w jakim zakresie za bezpieczeństwo pracowników?
Jakiś czas temu, z uwagi na rozwój technologiczny, miejsca zautomatyzowane, firma zdecydowała się wprowadzić obuwie robocze dla wszystkich pracowników. Są osoby, które stwierdziły, że nie będą nosić tego obuwia, ponieważ jest niewygodne. Chcą podpisać oświadczenie, że nie będą nosić obuwia i w przypadku, kiedy zdarzy się wypadek przy pracy nie będą rościć żadnych pretensji. Czy firma może pójść na takie rozwiązanie?
Halina Góralska
Szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami z budowania świadomości o roli BHP w firmie.
O tym, jak wielką rolę odgrywa bezpieczeństwo pracy, najczęściej przekonujemy się, gdy mamy doczynienia z wypadkiem przy pracy. Dopiero wówczas pracownicy zaczynają dostrzegać realne zagrożenia na ich stanowiskach pracy. Często w chwili wypadku przy pracy zaczyna się szukanie winowajcy. Zastanawiamy się, czy zawinił człowiek, czy może zawiodła technologia. Wtedy właśnie zaczynamy doceniać, jak ważną rolę w firmie odgrywają kwestie bhp.
Szczególnie o kwestiach bhp powinni pamiętać pracodawcy, jak i osoby kierujące pracownikami. To na nich ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy. To właśnie ta grupa musi zdawać sobie sprawę z zadań, jakie na nich spoczywają. Osoby te muszą mieć świadomość, że ich postawa i stosunek do bhp w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego też każdy pracodawca, kierownik, osoba, która nadzorują pracę innych, powinien zastanowić się:
- czy wiem, jak ważną rolę w firmie odgrywają kwestie bhp?
Znaleźć odpowiedź na to pytanie pomoże szkolenie przygotowane przez eksperta Portalu BHP. Podczas e-szkolenia omówione zostaną zagadnienia dotyczące:
Webinar prowadzi:
Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp, zajmujący stanowisko kierownika komórki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Zobacz, o czym będzie webinar.
Choć epidemia wyraźnie zwalnia, to nadal jeszcze nie oznacza, że nasi pracownicy nie będą chorować na COVID-19. Niestety zdarza się również coraz częściej, że osoby chore w okresie letnim, nie zgłaszają się z L4 tylko biorą urlopy (wszystko po to aby uniknąć kwarantanny w okresie letnim). Zastanówmy się zatem, czy pracodawca może wejść w posiadanie informacji o zakażeniach wśród pracowników, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne? Które przepisy prawa na to pozwalają? Sprawdź, jak pogodzić przepisy sanitarne, Kodeks pracy i RODO.
Pracodawca dysponujący zakładem produkcyjnym lub innym zakładem wprawianym w ruch siłami przyrody, odpowiada za każdą szkodę wywołaną ruchem tegoż przedsiębiorstwa na zasadzie ryzyka; dotyczy to także szkody wyrządzonej pracownikowi także ruchem maszyn takich jak wózki widłowe, stanowiących element pewnego ciągu technologiczno-transportowego należącego do przedsiębiorstwa pracodawcy.
Michał Culepa
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co obecnie w czasie epidemii jest zupełnie nowym wyzwaniem. Nowe ryzyka związane z COVID-19 też wpływają na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Trzeba mieć na uwadze, że od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem. Oto kilka wskazówek, kiedy pracodawca może ponosić odpowiedzialność w przypadku zarażenia koronawirusem w pracy i jak zabezpieczyć się przed tą odpowiedzialnością.
Karolina Kołakowska
Informacje zawarte w tym artykule wskażą Ci:
Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za wypadek, któremu uległ pracownik poza budynkiem lub posesją należącą do pracodawcy. Poznaj warunek jaki musi być spełniony aby móc dochodzić od pracodawcy odszkodowania na drodze cywilnoprawnej.
Wypadek przy pracy miał miejsce w 2014 r. i został uznany za wypadek przy pracy z winy pracownika (naruszenie przepisów bhp). Z ZUS wypłacone zostało pracownikowi świadczenie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Z OC pracodawcy poszkodowany nie korzystał, gdyż nie wiedział o takiej możliwości, nikt go wówczas nie poinformował o niej. Dowiedział się o posiadaniu przez pracodawcę OC i możności uzyskania odszkodowania dopiero po 5 latach od wypadku. Czy w takich wypadkach roszczenia o odszkodowanie wobec pracodawcy ulega przedawnieniu?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy lub na terenie prowadzenia przez niego działalności i jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, co oznacza, że nie zwalnia go z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, fakt, że sam poszkodowany pracownik swoim postępowaniem znacząco przyczynił się do tego wypadku i szkód jakie poniósł – orzekła Sąd Najwyższy.
Nieformalny przedstawiciel pracodawcy, który swoimi poleceniami i zachowaniem spowoduje wypadek przy pracy i szkody pracownika, jest za te szkody w pełni odpowiedzialny, na równi z pracodawcą, nawet jeżeli nie łączą go żadne formalne więzi, a jedynie osobiste, np. jest małżonkiem, czy członkiem rodziny pracodawcy – tak stwierdził Sąd Najwyższy. Zobacz, w jaki sposób poszkodowany pracownik może dochodzić odszkodowania również od nieformalnego „szefa” .
Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Pracownik nie może dochodzić odszkodowania i renty na podstawie art. 444 Kodeksu cywilnego oraz zadośćuczynienia z art. 445 Kodeksu cywilnego przed rozpoznaniem jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – to stanowisko Sadu najwyższego.
Aneta Mościcka
Prawnik, dziennikarz
W przypadku powództwa pracownika o ustalenie wypadku przy pracy niedopuszczalne jest równoczesne orzekanie przez sąd pracy, na wniosek pracodawcy, że do wypadku przy pracy doszło wyłącznie z winy poszkodowanego pracownika (...), jeżeli pozwany pracodawca nie wytoczył pracownikowi powództwa wzajemnego o ustalenie, że nie będzie ponosił uzupełniającej odpowiedzialności cywilnoprawnej za skutki spornego wypadku przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt. I PK 290/15.
Autor – Anna Słowińska
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Vox Poland Pomoc Prawna
Zaniedbania pracodawcy w zakresie przestrzegania przepisów bhp, w tym w szczególności dotyczących zasad obowiązujących przy pracach na wysokości, np. nieużywanie przez pracowników środków ochrony zbiorowej i indywidualnej przed upadkiem z wysokości oraz wykonywanie przez pracownika pracy bez uprzedniego zabezpieczenia stanowiska pracy mogły stanowić współprzyczynę wypadku i szkody spowodowanej tym wypadkiem – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2016 r., sygn. akt III PK 57/16.
Anna Słowińska
Pracownik może żądać sprostowania przyczyny wypadku wskazanej w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (art. 189 k.p.c.). Nie jest natomiast dopuszczalne powództwo o ustalenie odpowiedzialności na przyszłość za szkody wynikające z wypadku przy pracy, gdy poszkodowany pracownik nie dochodził odszkodowania cywilnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2009 r., sygn.. akt II PK 282/08.
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Brak nadzoru ze strony pracodawcy nad sposobem wykonywania pracy przez pracownika w pierwszym dniu jego zatrudnienia w ramach umowy na okres próbny, może stanowić jedną z przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy uzasadniającą przyjęcie odpowiedzialności na podstawie art. 415 k.c. – orzekł Sąd Apelacyjny w wyroku z 30 grudnia 2014 r. sygn. akt. III ApA 11/14.
Prawnik
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone