Sklep
Do obowiązków pracodawcy należy dostarczenie pracownikowi sprawnych i bezpiecznych narzędzi pracy, więc wydanie pracownikowi niesprawnej drabiny i tolerowanie przez przełożonych jej używania, gdy przyczyniło się do wypadku przy pracy, stanowi podstawę do przyjęcia winy pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1999 r. sygn. akt. II UKN 522/98
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Przyjmując pracownika do pracy, a także w czasie całego jego okresu zatrudnia pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie pracownika. Już na wstępie musi upewnić się że pracownik może być zatrudniony na danym stanowisku pracy. A co jeżeli zaniecha tego obowiązku? Czy wiesz, jakie konsekwencje grożą pracodawcy za dopuszczenie do pracy pracownika bez badań lekarskich? Sprawdź sam.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Informacje zawarte w tym artykule:
Jeżeli pracownicy podejmują działania niezgodne z procedurami pracy odpowiedzialność ponoszą nie tylko oni sami ale również osoby nadzorujące, które dopuszczaj do takiej sytuacji. Nawet jeżeli działanie to jest sprzeczne ze sztuką pracy i zadami logiki. Przekonali się o tym kierownik i mistrz budowy, kiedy ich pracownik odcinał dźwigary podtrzymujące strop na którym stał.
Odpowiedzialność pracodawcy w sferze bhp jest uprzednia wobec zobowiązań pracowników w tej dziedzinie. Zanim pracodawca będzie mógł egzekwować od pracowników przestrzeganie obowiązków z zakresu bhp z art. 211 k.p., w pierwszej kolejności sam jest zobligowany zapewnić im bezpieczne środowisko pracy oraz bezpieczeństwo zindywidualizowane – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu, sygn. akt III APa 20/14.
Aneta Mościcka
Odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy uzależniona jest od wykazania przez pracownika w toku procesu, że praca została zorganizowana nieprawidłowo, albo że istniejące realne zagrożenia przy jej wykonywaniu nie zostały rozpoznane, bądź że zagrożenia faktycznie rozpoznane nie zostały wyeliminowane przez pracodawcę, co w konsekwencji doprowadziło do wypadku.
Konsekwencją przepisu, że na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bhp, jest bezwarunkowa odpowiedzialność pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca nie może się od niej uwolnić mówiąc, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. w wyroku z 1 sierpnia 2013 r., sygn. akt III APa 9/13.
Wprawienie się pracownika w stan nietrzeźwości w czasie odbywania drogi z miejsca wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy do siedziby pracodawcy środkiem lokomocji należącym do pracodawcy i kierowanym przez innego pracownika nie wyłącza pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu ustawy wypadkowej. Pracownik musi być jednak zdolny do wykonywania poleceń dotyczących przejazdu wydawanych przez osoby działające w imieniu pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka - dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność materialną za ewentualną kradzież roweru pracownika pozostawionego w wyznaczonej wiacie rowerowej. Wiaty rowerowe znajdują się na ogrodzonym terenie zakładu, chronionym całodobowe przez firmę ochraniarską. Czy można pracownika zobowiązać do zakupu specjalistycznego, patentowego systemu zabezpieczeń roweru przed kradzieżą w przypadku gdy zobowiązano go do bezwzględnego przechowywania rowerów tylko w wyznaczonych wiatach rowerowych (wydany został zakaz przechowywania rowerów w pomieszczeniach stanowisk pracy).
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone