Częściowe zniesienie obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 r. a kwestia szkoleń bhp

Od 1 marca 2022 r. zostało odwołanych wiele obostrzeń związanych z COVID-19. Czy wobec tego uwolnione zostało również przeprowadzanie szkoleń okresowych bhp? Jeżeli tak, to w jakich terminach należy teraz uzupełnić, przeprowadzić szkolenia okresowe bhp pracowników? A może nadal terminy szkoleń okresowych bhp mogą być przekładane? Sprawdź, jak po zniesieniu większości „obostrzeń covidowych” wygląda kwestia szkoleń okresowych bhp.
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
-
Czy zniesione zostały przepisy dające możliwości odroczenia szkoleń bhp na czas epidemii?
-
Czy należy już organizować zaległe szkolenie okresowe bhp?
-
Które przepisy decydują o odroczeniu szkoleń okresowych bhp?
Czytaj także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>
Na chwilę obecną nie można mówić odwołaniu wszystkich wcześniejszych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Aktualne zasady w powyższym zakresie określone zostały w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to wprowadziło zmiany w obostrzeniach, poprzez zniesienie większości z nich. Jednak łagodzenie obostrzeń od 1 marca 2022 r. w Polsce nie odnosi się do szkoleń bhp. W przypadku szkoleń okresowych bhp zawieszenie obowiązku ich wykonywania nie wynika z rozporządzenia tylko z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Natomiast przepisy ustawy w powyższym zakresie obowiązują nadal.
Znoszenie obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 r.
W związku z koronawirusem na terenie w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii. Wbrew komunikatom pojawiającym się w przestrzeni medialnej nie wszystkie obostrzenia covidowe wprowadzone w związku z epidemią zostały zniesione id 1 marca 2022 r. W przeciwnym razie nie zostałoby wydane nowe, wspomniane wyżej, rozporządzenie z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ustalenie aktualnej sytuacji prawnej w zakresie obowiązujących zakazów oraz nakazów wymaga codziennego śledzenia wspomnianego rozporządzenia. Podobnie, jak wcześniejsze tego typu akty prawne, może być na bieżąco zmieniane.
Nie wszystkie obostrzenia covidowe zostały zniesione w Polsce od 1 marca 2022 r..
Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii
W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bhp, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:
-
obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
-
obowiązywania stanu epidemii,
-
30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii,
-
30 dni od dnia odwołania stanu epidemii,
termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.
Czytaj także: Odnotuj w protokole powypadkowym prolongatę ważności szkoleń okresowych bhp i badań lekarskich pracowników na czas epidemii>>>
Powyższe zasady dotyczące szkoleń okresowych bhp, jak już wspomniano, nie wynikają z rozporządzenia. Wynikają z przepisów rangi ustawowej, które nie zostały zmodyfikowane w związku z wydaniem nowego rozporządzenia w sprawie zakazów i nakazów. Nie można tym samym przyjąć, że wejście w życie nowego rozporządzenia zmienia sytuację prawną w zakresie przeprowadzania szkoleń okresowych bhp. Tak więc nadal możemy korzystać z odroczenia terminów szkoleń okresowych bhp.
Czytaj także: Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych w czasie epidemii – czy można prowadzić zdalnie?>>>
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.