Odnotuj w protokole powypadkowym prolongatę ważności szkoleń okresowych bhp i badań lekarskich pracowników na czas epidemii

Prowadząc postępowanie powypadkowe w czasie epidemii, zespół powypadkowy może mieć wątpliwości czy w protokole powypadkowym odnotować, że badania i szkolenia okresowe poszkodowanego pracownika zostały zawieszone na czas epidemii. Czy jeżeli okresowe badania lekarskie pracownika były ważne do grudnia 2020 r., a z uwagi na epidemię nie zostały do chwili wypadku odnowione (30 kwietnia 2021 r.) należy dokonać jakiejś adnotacji w protokole powypadkowym? Podobna sytuacja może dotyczyć szkoleń okresowych bhp.
Z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wynika, że orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność. Jednak nie dłużej niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii. Zawieszenie nie obejmuje wykonywania badań wstępnych oraz badań kontrolnych.
Czytaj także: Badania okresowe pracowników wykonane w okresie epidemii – powtarzać czy nie powtarzać? Odpowiada MRPiT.>>>
Natomiast jeżeli chodzi o szkolenia okresowe w dziedzinie bhp, to w przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:
1) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
2) w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego,
w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii
– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.
Czytaj także: Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych w czasie epidemii – czy można prowadzić>>>
Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie przedłużają zatem ważność orzeczeń lekarskich oraz ważność zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp.
Należy więc przyjąć, że w sytuacji wypadku przy pracy orzeczenie lekarskie, a także szkolenie w dziedzinie bhp jest aktualne w rozumieniu wyżej wskazanej ustawy. Taką informacje możecie Państwo zamieścić w protokole powypadkowym.
Czytaj także: Wystawiać czy nie wystawiać skierowania na badania okresowe pracowników – znamy stanowisko resortu pracy.>>>
Mariusz Foremniak

Kierownik Działu BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni doświadczony pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.